خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد؛

لزوم برقراری ارتباط میان نسل‌های علوم انسانی ایران

یکشنبه 24 دی 1396 - 10:56
 اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت ارتباط میان نسل‌های مختلف علوم انسانی در ایران گفت: پیدایش گفت‌وگوی سازنده میان مجریان امور و جامعه به میانجی‌گری دانشگاه از پیامدهای غیرمستقیم شکل‌گیری شبکه نخبگان علوم انسانی است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر منصور غلامی مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که صبح امروز با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد گفت: افتخار داریم که اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی با حضور استادان برتر کشور و پژوهشگران برجسته داخلی و خارجی در حالی برگزار می‌شود که نهالی که دیروز برای ارتقاء علوم انسانی کشور کاشته شد امروز به درختی پربار تبدیل شده است.

وی افزود: این رویداد سالانه علمی به درستی نام فارابی را بر خود دارد یکی از بزرگترین متفکران ایران که در پی ارائه تصویری از حیات طیبه انسانی بود و آن را در بستر جامعه خردمند می‌خواست و می‌جست.

وزیر علوم با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره فارابی اظهار کرد: این جشنواره در طی این سال‌ها به اهدافی چون شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی، معرفی آثار برتر در این حوزه و ترغیب پژوهشگران به کاربردی‌کردن علوم انسانی از طریق بررسی مساله‌ها و نیازهای جامعه ایرانی تا حدود زیادی دست یافته است.

غلامی عنوان کرد: اساتید برجسته علوم انسانی کشور همواره با حمایت از این گردهمایی علمی، مدیران و سیاست‌گذاران را به قدرشناسی و تشویق استعدادهای شایسته و برتر توصیه کرده‌اند و در مقاطع مختلف بر این موضوع تاکید داشته‌اند.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره ادامه داد: امیدواریم تحقق دو هدف مهم‌تر این جشنواره یعنی تبیین کارکرد و نقش خطیر و موثر علوم انسانی در فرآیند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ملی در زمینه‌های مختلف و ایجاد فضای مناسب برای حضور فعال علوم انسانی و اجتماعی ایران در تراز جهانی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم با اشاره به اقدامات شایسته‌ای که در این زمینه صورت گرفته است، تصریح کرد: استمرار و افزایش تلاش همکارانم در دانشگاه‌ها و وزارت علوم به تحقق این دو هدف مهم‌تر یاری رسانده است. چنین رویکردی می‌تواند ضمن آنکه فضای مقایسه‌ای و رقابتی اثربخش را در جامعه علمی ایران پدید آورد بخشی از دغدغه‌ها و مشکلات موجود را در عرصه اثربخشی و رعایت اخلاق پژوهشی کاهش دهد.

غلامی افزود: البته واضح است تحقق چنین امر مهمی بدون همکاری مداوم با سایر نهادها و دستگاه‌ها ممکن نیست اما روشن است که استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی ضرورت بیشتری دارد. بنابراین دبیرخانه جشنواره همکاری انجمن‌های علمی و معتبر را برای دوره‌های بعد مورد توجه قرار دهد.

وی با تاکید بر تاثیر زیاد جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: ثمره برنامه‌ریزی و اثربخشی فعالیت نهادهایی چون دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی زمانی آشکارتر می‌شود که از یک سو بر ارتباط میان نسل‌های مختلف علوم انسانی ایران و از سوی دیگر تعامل علوم انسانی و اسلامی کشور با مجامع بین‌المللی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم با تاکید بر ضرورت ارتباط میان نسل‌های علوم انسانی در ایران اظهار کرد: این ارتباط همان قدر مهم است که احساس و ضرورت ارتباط با نهادهای علمی و معتبر خارج از کشور. لذا تلاش برای تاسیس حلقه‌های نخبگانی و شبکه نخبگان علوم انسانی که از دوره پیشین جشنواره جدی گرفته شده و متشکل از استادان و محققان برجسته و برگزیدگان دوره‌های مختلف است، می‌تواند در این چهارچوب معنا داشته و اهمیت مضاعفی بیابد.

غلامی درباره شبکه نخبگان علوم انسانی کشور افزود: شکل‌گیری و تقویت این شبکه نه تنها برای گسترش تعاملات علمی داخلی و ارتباط علمی با خارج از کشور سودمند است بلکه می‌تواند در برآوردن یک آرزوی مهم دیگر نیز موثر باشد و آن ایجاد و رشد فضای امید آمیخته با نشاط علمی در جامعه است.

وی در پایان گفت: چنین فضایی فعالیت علمی و پژوهشی جدی و کیفی در دانشگاه‌ها را ممکن می‌کند و البته از پیامدهای غیر مستقیم آن می‌تواند پیدایش گفت‌وگوی سازنده میان مجریان امور و جامعه به میانجی‌گری دانشگاه باشد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.