خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پزشکان نباید نگاه ثروت‌اندوزی داشته باشند

پنج‌شنبه 5 بهمن 1396 - 14:33
عبدالنبی نمازی

نماینده ولی فقیه در کاشان با بیان اینکه طبابت شغل نیست بلکه مسئولیت است گفت: طبیب نباید نگاه ثروت‌اندوزی داشته باشد، پزشکان باید خدمت به خلق را در اولویت اهداف خود قرار دهند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، آیت‌الله عبدالنبی نمازی صبح امروز در پنجمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت در دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: سلام و سلامت به معنای پاکیزه بودن و پاکی انسان از تمام بیماری‌های روحی و جسمی است، واژه سلام شعار بهشتیان و خداوند سرچشمه سلامت است.

وی افزود: سلامت به معنای کامل، شامل سلامت روح و جسم است و منشا‌های متفاوتی دارد، اولین منشا سلامت انسان، سلامت والدین است؛ اگر ژن پدر و مادر مخدوش باشد، فرزند حاصل از سلامت برخوردار نیست.

نماینده ولی فقیه در کاشان تصریح کرد: یکی از کارهایی که در جمهوری اسلامی باید انجام شود، آگاهی جامعه نسبت به تغذیه است چراکه یکی از منشاهای سلامتی، تغذیه است، مقدار، نوع و زمان تغذیه باید در نظام سلامت مورد بحث و اطلاع‌رسانی قرار گیرد.

وی با اشاره به کامل بودن ذات خداوند اضافه کرد: خداوند تمام نیازهای سلامت انسان را فراهم کرده است، هم نیازهای تکوینی و هم نیازهای تشریعی؛ نماز را خداوند تشریع کرد برای سلامت روحی و جسمی، اگر جامعه بخواهد سالم بماند، باید اهل نماز باشد، نماز نزدیک‌ترین راه رسیدن به خداوند متعال است.

نمازی روزه را عامل سلامت جسمی انسان دانست و بیان کرد: در سال‌های اخیر، دانشمندان غیراسلامی هم در مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اند که روزه باعث سلامت جسمی انسان است.

وی با اشاره به دیگر نیازهای تشریعی انسان تاکید کرد: خداوند ازدواج را مایه آرامش و سلامت انسان قرارداده است، جوان تا قبل از ازدواج ، دچار ناآرامی و استرس است و با ازدواج به آرامش خاطر می‌رسد.

امام جمعه کاشان افزود: در نظام اسلامی بعضی خوردنی‌ها حلال و بعضی دیگر حرام هستند، ما امروز در پرتو حکومت اسلامی باید آنچه را در نظام تشریع در باب خوردنی‌ها آمده است را مورد آزمایش قرار دهیم و مستند‌سازی کنیم و برای خوردنی‌های حرام، علت علمی ارائه کنیم.

وی با اشاره به کلام امام رضا(ع) افزود: خداوند خوردن و آشامیدن چیزی را مباه نکرده است مگر به این دلیل که در خوردن و آشامیدن آن، سودی قرار دارد و چیزی را حرام نکرده است مگر به این دلیل که در خوردن آن ضرری وجود دارد.

نمازی عنوان کرد: هر حرفه صنفی فقه و اخلاق مرتبط با خود را دارد، در باب طبابت هم، فقه و اخلاق طبابت را داریم، از نگاه توحیدی، طبابت شغل نیست بلکه مسئولیت است؛ همانطور که جامعه به عالم با تقوا احتیاج دارد، به طبیب حاذق هم نیاز دارد.

وی ضمن منع پزشکان از نگاه ثروت اندوزی اظهار کرد: طبیب نباید نگاه ثروت اندوزی داشته باشد، پزشکان باید خدمت به خلق را در اولویت اهداف خود قرار دهند؛ در بین کتب علمی، جای کتاب طبابت و فقه خالی است

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.