خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

وزیر علوم در گفت‌وگو با آنا:

تفویض اختیار به معنای تصمیم‌گیری همیشگی دانشگاه نیست

سه‌شنبه 17 بهمن 1396 - 10:18
 اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بحث تفویض اختیار به دانشگاه‌ها گفت: تفویض اختیار با هدف تمرکززدایی انجام می‌شود و احتمالا از مهر سال آینده دانشگاه‌ها براساس این اختیارات آموزشی که به آنها داده شده است، عمل کنند.

دکتر منصور غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره تفویض اختیار به دانشگاه‌ها اظهار داشت: بحث تفویض اختیار در چارچوب ضوابط و مقرراتی است که مرکزی تنظیم می‌شود و بعد در استان‌ها برای دقت در اجراء تفویض اختیار داده می‌شود. تفویض اختیار به این معنا نیست که راسا برای همیشه دانشگاه‌ها تصمیم بگیرند بلکه براساس ضوابط باید انجام شود.

وزیر علوم ادامه داد: هر شورایی که تشکیل شود در چاچوب مقررات وزارت علوم است که با نظرخواهی از دانشگاه‌ها انجام می‌شود و بعضی از موارد هم هستند که قانون است و باید درست انجام شود. تفویض اختیار با هدف تمرکززدایی انجام می‌شود و از قبل هم شروع شده و امیدواریم به مرور بخش زیادی از اختیارات آموزشی به دانشگاه‌ها واگذار شود. مدیریت دانشگاه‌ها باید به خوبی و با دقت تمام از عهده این کارها برآیند.

وی اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا شورای عالی برنامه‌ریزی را به سمت استاندارد‌سازی و تدوین سیاست‌های کلان سوق دهیم و تا حد ممکن اختیارات این حوزه به دانشگاه‌ها واگذار شود. طرح واگذاری اختیارات آموزشی به دانشگاه‌ها تصویب شده و باید اجرایی شود. احتمالا از سال آینده و شروع ترم جدید یعنی از مهر سال آینده دانشگاه‌ها براساس این اختیارات آموزشی که به آنها داده شده است عمل کنند.

غلامی خاطرنشان کرد: ما نیاز داریم تا دانشگاه‌ها اولویت‌های مناطق خود را به خوبی شناسایی و بتواند برای حل مشکلات چاره‌اندیشی کنند، بالاخره دانشگاه وظایفی دارد اما در این زمان باید بیشتر بتواند در خدمت حل مشکلات و نیازهای جامعه گام بردارد. در همین راستا طرح مدیریت منطقه‌ای آموزشی می‌تواند موفقیت‌های زیادی را برای آموزش دانشگاه‌ها به دنبال داشته باشد. هدف ما کمک به مراکز آموزش عالی است تا مجموعه آموزش عالی بتواند بیشتر از پیش نقش‌آفرینی کند.

وزیر علوم تاکید کرد: دانشگاه‌های ما از نظر تولید علم در منطقه و جهان موقعیت ممتازی دارند که باید از این ظرفیت برای کاربردی‌ کردن برنامه‌های آنها نهایت استفاده بشود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.