خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور پیشنهاد داد؛

مدل فرآیندی دیپلماسی علم و فناوری کشور

سه‌شنبه 17 بهمن 1396 - 16:12
مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با همت گروه پژوهشی سیاست علم، «مدل فرآیندی دیپلماسی علم و فناوری» برای کشور پیشنهاد داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دیپلماسی علم و فناوری حاصل چگونگی تعامل حوزه علم و فناوری و سیاست خارجی است. به این معنا که چطور می‌توان با استفاده از ابزار حوزه سیاست خارجی، توسعه علم و فناوری را رقم زد و از طرف دیگر چگونه می‌توان با توانمندی‌های علمی و فناورانه، اهداف سیاست خارجی را تحقق بخشید.

از آنجایی که این ترکیب برای تمام کشورها به طور یکسان نیست و به نوع توانمندی آنها بستگی دارد، با تلاش گروه پژوهشی سیاست علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، "مدل فرآیندی دیپلماسی علم و فناوری" برای کشور پیشنهاد شده است.

طبق این مدل، لایه سیاستگذاری، پشتیبانی و نظارت و لایه اجرا، دو مقوله جدا هستند؛ در لایه اول، نهادهایی وجود دارند که با ایجاد زمینه همکاری‌های بین‌المللی، تامین تجهیزات و امکانات، تنظیم نشست‌ها و گفت‌وگوهای دو جانبه و تصویب قوانین برای تسهیل شرایط این حوزه، می‌توانند در سیاستگذاری وارد شوند.

در سطح اجرا نیز نهادهایی مانند دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، انجمن‌های علمی، شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری به عنوان کنش‌گران و نقش‌آفرینان این عرصه حضور دارند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.