خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد خبر داد:

ممیزی 8 هزار و 130 رشته‌محل‌ دانشگاه آزاد اسلامی/ باز مهندسی رشته‌های تحصیلی متناسب با نیازهای کشور

چهارشنبه 18 بهمن 1396 - 10:20
بازدید معاون آموزشی و رئیس مرکز سنجش و پذیرش از آنا( بین خبر)

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با اجرای طرح آمایش آموزش عالی رشته‌های تحصیلی متناسب با نیازهای کشور بازمهندسی یا ایجاد می‌شوند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر علیرضا رهایی در جلسه شورای گسترش دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این شورا برای بررسی و تصویب طرح آمایش و بازمهندسی، فراهم کردن بستر مناسب برای گسترش رشته‌های تحصیلی، تدوین برنامه‌های راهبردی، تعیین چشم‌انداز و اهداف برای ایجاد رشته‌های جدید تشکیل شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی داشگاه آزاد اسلامی، توسعه هدفمند مراکز دانشگاهی و هماهنگی با شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را از اهداف دیگر شورای گسترش دانست و افزود: تطبیق و اجرای ضوابط و مقررات دانشگاه درباره ایجاد واحدها، رشته‌ها و صدور مجوزها، جابه جایی رشته‌ها در واحدها و مراکز آموزشی، نظارت بر حسن اجرای ضوابط و تدوین دستورالعمل اجرایی از وظایف شورای گسترش است.

وی به ارائه گزارشی از عملکرد شورای گسترش دانشگاه آزاد اسلامی از ابتدای سال 95 پرداخت و افزود: بررسی 25 مورد درخواست تصویب دانشکده واحدهای دانشگاهی، تعیین شاخص‌های امکان ایجاد دانشکده، تعیین شاخص‌های مربوط به چگونگی تبدیل مراکز آموزشی به واحد مستقل و بررسی شاخص‌های مربوط به واگذاری رشته‌های واحدهای دانشگاهی به مراکز تحت پوشش از اقدامات صورت گرفته است.

رهایی، دریافت مصوبه 996 رشته‌محل از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین ارزیابی و ممیزی 8 هزار و 130 رشته‌محل‌ دانشگاه آزاد اسلامی را از دیگر اقدامات برشمرد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همچنین دستورالعمل حداقل شرایط و ضوابط ایجاد دانشکده‌های عمومی و تخصصی تدوین شده است.

وی به طرح تعاون استانی اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: از طرح تعاون استانی به طرح تعاون منطقه‌ای رسیده‌ایم و یک گام جلو رفته‌ایم و خوشبختانه با استقبال خوبی روبه‌رو شده است.

رهایی با تأکید بر محدود کردن رشته‌های مشابه در واحدهای مشابه و همجوار، گفت: با اجرای طرح آمایش آموزش عالی واحدها، مراکز آموزشی و رشته‌های تحصیلی متناسب با نیازهای کشور، امکانات و مزیت‌های اقتصادی و اجتماعی استان‌ها و شهرستان‌های کشور بازمهندسی یا ایجاد می‌شوند. همچنین براساس مهندسی مجدد رشته‌ها، ساماندهی اعضای هیات علمی نیز به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

در این جلسه مقرر شد مطالعات تطبیقی برای ایجاد دانشکده‌های جدید که امکان توسعه مجموعه‌های بین‌رشته‌ای را فراهم می‌سازد در دستور کار قرار گیرد.

همچنین بر اجرای فرآیندهای آموزشی در واحدهای مختلف نظارت صورت گیرد و طرح تعاون منطقه‌ای و طرح آمایش آموزش عالی اجرا و توسعه یابد و نتایج آن ارزیابی شود.بازنگری آیین‌نامه رکود و اضافه کردن سهم فعالیت‌های تحقیقاتی برای اعضای هیات علمی از دیگر مصوبات جلسه شورای گسترش دانشگاه آزاد اسلامی بود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.