خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو هیات رئیسه مجلس در گفت‌وگو با آنا:

تذکر جدی مجلس به دولت درباره تخصیص بودجه دانشگاه‌ها/ دانشگاهیان در همه امور مشارکت کنند

پنج‌شنبه 19 بهمن 1396 - 12:15
رنجبرزاده

دبیر هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها مورد قبول نمایندگان نیست، تاکید کرد: چشم امید همه حکومت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی به دانشجویان است چراکه این قشر از جامعه به همه امور و مسائل کشور آگاهی دارند و باید صدای واقعی مردم باشند.

دکتر اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره عملکرد وزارت علوم از نگاه نمایندگان مجلس اظهار کرد: وزارت علوم به عنوان پایگاه برنامه‌ریزی برای رسیدن به چشم اندازها و شتاب دهنده مسائل علمی کشور به حساب می‌آید. متاسفانه این وزارتخانه با اهمیت مورد بی‌مهری رئیس جمهوری قرار گرفت و با تاخیری چند ماهه وزیرعلوم را معرفی کرد.

وی ادامه داد: نمودار شتاب علمی و تبدیل علم و دانش به عمل و رفتار رشد صعودی ندارد و این موضوع متاسفانه از نظر من رضایت بخش نیست. شاید آمار و ارقام بگویند که در وضعیت مطلوبی قرار داریم اما واقعیت این نیست و حقیقت آن چیزی که باید باشد را نشان نمی‌دهد. متاسفانه ما رخوت، سستی و رکود علمی را در کشور مشاهده می‌کنیم و نشاط و شادابی علمی یکی از مسائلی است که باید در دانشگاه‌ها و کشور اتفاق بیفتد.

تذکر مجلس به دولت درباره تخصیص بودجه دانشگاه‌ها

این نماینده مجلس شورای اسلامی تخصیص بودجه به دانشگاه‌ها از سوی دولت را رضایت بخش و کافی ندانست و گفت: همانطور که گفتم ما از روند رشد علمی در کشور رضایت نداریم و اعتقاد داریم که وزارت علوم باید مورد توجه دولت قرار گیرد و اعتبارات خوبی به وزراتخانه تخصیص یابد.

وی با تاکید بر اینکه اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها مورد قبول مجلس شورای اسلامی نیست، افزود: نمایندگان مجلس تذکراتی را به دولت داده و متذکر شده‌اند که از روند و تخصیص بودجه به دانشگاه‌ها در بخش پژوهش رضایت ندارند. به نظر موتور محرک هر کشوری، نظام آموزش عالی است و اگر به این موتور سوختی نرسد نباید انتظار حرکت از آن داشته باشیم.

به گفته رنجبرزاده، مجلس شورای اسلامی امیدوار است که دولت تخصیص اعتبارات نظام آموزش عالی، وزارتین علوم و بهداشت را کامل کند و در مقابل دانشگاه‌ها هم با برنامه‌ریزی درست باید بتوانند که خودشان را به موقعیت خوبی به لحاظ رتبه علمی در جهان برسانند.

چشم امید جمهوری اسلامی به دانشجویان است

دبیر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به نقش و حضور دانشجویان و دانشگاهیان در همه کشور اشاره کرد و افزود: چشم امید همه حکومت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی به دانشجویان است، چرا که این قشر از جامعه به همه امور و مسائل کشور آگاهی دارند و باید صدای واقعی مردم باشند.

رنجبرزاده در پایان تصریح کرد: دانشجویان هم مانند نمایندگان مجلس باید در همه امور دخالت و مشارکت داشته باشند و به عقیده من دانشگاهیان باید واقعیت‌های خانه ملت را به گوش مردم برسانند. نمایندگان مجلس هم بایستی توجه ویژه‌ای به دانشجویان و دانشگاهیان داشته باشند و کنار و همراه دانشجویان باشند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.