خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با آنا:

ضعف دانشگاه‌ها در استفاده از فارغ‌التحصیلان/ بودجه را تخصیص دهند، کفایت می‌کند

شنبه 21 بهمن 1396 - 13:17
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور در استفاده از فارغ‌التحصیلان ضعیف هستند، تاکید کرد: دانشگاه‌ها مشکل بودجه ندارند، مشکل تخصیص بودجه دارند، اگر دولت بتواند همین مقدار را که قول داده، تخصیص دهد برای ما کفایت می‌کند.

دکتر سیداحمد معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره اعتراض روسای دانشگاه‌ها به وضعیت بودجه گفت: ما به بودجه اعتراض نکرده‌ایم، چون می‌دانیم که دولت امکان افزایش بیش از 15 تا 16 درصد در سال را ندارد، بنابراین سهم دانشگاه‌ها اگر در همین سطح بماند اعتراضی نداریم اما مشکل تخصیص را داریم. بودجه یک بحث و تخصیص بحثی دیگر است، اگر همین مقدار را هم که تصویب می‌کنند، مرتب پرداخت کنند، مشکل پیدا نمی‌کنیم یا کمتر مشکل خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: براساس برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر و تعدادی از دانشگاه‌های برتر این برنامه‌ریزی وجود دارد که واقعا وابستگی به بودجه دولت را کمتر کنیم. نه اینکه دولت کمتر پرداخت کند، خیر؛ دولت همین رشد را داشته باشد و تخصیص دهد واقعا ضروری است. اما اگر ما بخواهیم دانشگاه را توسعه دهیم چه از نظر کمی و چه کیفی، تجهیزات مناسب را داشته باشیم، مسائل رفاهی را در شان دانشگاه و دانشجو تهیه کنیم، طبیعتا نیاز به سرمایه بیشتری دایم و از دولت نمی‌توان انتظار داشت؛ هرچند که ما همیشه این انتظار را داریم. اما اگر دولت بتواند همین مقدار را که قول داده، تخصیص دهد برای ما کفایت می‌کند. البته در این شرایط وگرنه اگر شرایط بهتر شود انتظار داریم بودجه دانشگاه بیشتر شود.

دانشگاه‌های کشور ساختار نسل اول خود را حفظ کرده‌اند

وی اضافه کرد: دانشگاه‌ها باید تلاش کنند ارتباط با بخش صنعت و خدمات را بیشتر کنند، وارد چرخه اقتصاد شویم، هم کمک کنیم و هم کمکی برای ما باشد. در دنیا از فارغ‌التحصیلان بیشتر استفاده می‌شود اما دانشگاه‌های ما در استفاده از فارغ‌التحصیلان ضعیف است. ما در حوزه‌های مختلف دولتی و غیردولتی فارغ‌التحصیلان خیلی قوی را داریم، زمینه‌های خوب و زیادی هم وجود دارد که بتوانیم بیشتر کار کنیم و ارتباطمان را بهتر و بیشتر کنیم. تا الان هم خوب پیش رفته‌ایم ولی کفایت نمی‌کند.

معتمدی درباره اینکه آیا واقعا دانشگاه‌های ایرانی وارد نسل سوم و دانشگاه‌ کارآفرین شده‌اند یا خیر گفت: اکثر دانشگاه‌های ما ساختار نسل اول خود را حفظ کرده‌اند ولی آثاری هم از نسل دو و سه دارند، منتهی این آثار در حدی نیست که بگوییم غالب بر فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی است. ما هنوز نمی‌توانیم بگوییم نسل سوم هستیم و مطمئنا خیلی فاصله داریم.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.