خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

وزیر علوم:

آمار بیکاری ایران در مقایسه با سایر کشورها خیلی بد نیست!

سه‌شنبه 24 بهمن 1396 - 11:09
چهارمین کنگره آموزش عالی مهارت، فناوری و اشتغال

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار بیکاری در کشورمان در مقایسه با سایر کشورها خیلی بد نیست، تاکید کرد:‌ نه اینکه آمار فعلی خیلی خوب باشد ولی ظرفیت‌های بسیار خوبی هم وجود دارد که همه این مهارت‌آموزان را جذب کنیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر منصور غلامی در چهارمین کنگره ملی آموزش‌های عالی مهارت، فناوری و اشتغال اظهار داشت: بر اساس برنامه ششم توسعه کشور و برنامه‌های وزارت علوم برای ساماندهی آموزش عالی و بر اساس بررسی‌های کارشناسانه اخیر در حوزه اشتغال، توجه به مهارت‌آموزی اولویت ویژه‌ای دارد. خوشبختانه دو مجموعه بزرگ و کارآمد دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای را در این زمینه داریم که هر دوی این دانشگاه‌ها ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل ارزشمندی در این رابطه دارند که در شرایط فعلی و در یک سال اخیر علاوه‌بر تکلیف قانونی برنامه و تکلیف شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی آموزش عالی باید در برنامه‌های در جریان خود هم یک بازنگری می‌داشتند که در یک سال اخیر این اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: اشتغال‌پذیری و مهارت‌آموزی در این دو دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها که به مدارک سنتی منجر می‌شود مناسب‌تر است.

وزیر علوم با بیان اینکه در حوزه آموزش عالی مورد نقد هستیم، گفت: این انتظار وجود دارد که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هم کارآفرین باشند و هم اشتغال‌پذیری داشته باشند. فارغ‌التحصیلان ما اکنون به بیکاران جامعه تبدیل شدند ولی با این وجود از این دو مرکز این انتظار بوده و هست که کسانی را که در این دو دانشگاه آموزش می‌بینند، حداقل بتوانند اشتغال خود را ایجاد کنند و هم جذب بازار کار شوند و حالا اگر کارآفرین هم باشند بسیار مطلوب است.

اجرای طرح مهارت‌آموزی حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور

غلامی در ادامه با اشاره به ایجاد طرحی برای آشنایی دانشجویان سایر دانشگاه‌ها با زمینه‌های اشتغال در جامعه گفت:‌ این طرح در حال انجام است و هدف از آن مهارت‌آموزی دانشجویان در حین تحصیل است. یکی از ضعف‌های آموزش‌های کلاسیک ما این است که به آموزش‌های مهارتی ضمن تحصیل کمتر توجه کرده‌ایم. اولین طرح مهارت‌آموزی در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز شده که نتایج آن بسیار امیدوارکننده بوده و به مرور در سایر دانشگاه‌ها هم اجرا می‌شود.

وزیر علوم در پایان با بیان اینکه مجموعه آموزش عالی از دو دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی انتظار زیادی برای مهارت‌آموزی متقاضیان دارد، گفت: بر اساس آمار ظاهرا در مقایسه با خیلی از کشورها آمار بیکاری ما خیلی بد نیست نه اینکه خیلی خوب باشد ولی در مقایسه با کشورهای دیگر هم بد نیست البته کشور ما ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و می‌تواند همه این مهارت‌آموزان را جذب کند.

کد خبر: 347085
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.