خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فرد را بیشتر بشناسید

سه‌شنبه 24 بهمن 1396 - 14:06
ابوترابی فرد

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد از اهالی شهرستان قزوین است و از سال 1385 امام جمعه موقت قزوین بوده و در همان سال به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درآمده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد با حکم رهبری به امامت موقت نماز جمعه تهران منصوب شد.

وی در سال 1332 در قم به دنیا آمد و اصالتاً قزوینی تبار است. پدرش سید عباس ابوترابی‌فرد نام داشت. سید محمدحسن در سال 1344 به همراه برادرش سید علی‌اکبر برای کسب تحصیلات حوزوی به نجف سفر کرد. سیدحسن در سال 1347 با انتقال دادن اعلامیه‌های خمینی از عراق به عربستان سعودی، فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد و در اواخر دهه 40 با سفر به جنوب لبنان به همکاری با مصطفی چمران پرداخت.

سپس برای ادامه تحصیلات به تهران مراجعت کرده و تا سال 1356 در محضر اساتید برجسته حضرات آقایان حاج مجتبی تهرانی، تنکابنی، فلسفی، مجتهد‌ی تحصیلات خود را تا مرتبه خارج فقه و اصول ادامه داد.

پس از آن به قم عزیمت کرد و از درس خارج فقه مراجع عظام حضرات آیات حاج شیخ هاشم آملی؛ فاضل لنکر‌انی و بطور خاص حضرت آیت‌الله العظمی بهجت‌ کسب فیض نمود. و ارتباط و مراودات با ایشان تا پایان حیات پر برکت معظم له ادامه یافت ایشان در همان سال و همراه با آزمون سطح عالی حوزه وارد موسسه در راه حق شد و از محضر درس حضرات آیات مصباح یزدی و مظا‌هری استفاده کرد.

با او‌ج گیری مبارزات ملت ایران فعالیت‌های سیاسی وی نیز به شکل خاص در شهرهای قزوین و تهران گسترش یافت و به جهت سخنرانی در مجلس یادبود شهید حاج آقا مصطفی خمینی در شهر قزوین تحت تعقیب ساواک قرار گرفت. وی در همین زمان از نزدیک با شهید آیت‌الله دکتر بهشتی آشنا شد که این آشنایی و همکاری در تمامی زمینه‌های تا هنگام شهادت دکتر بهشتی ادامه داشت.

حضور موثر در سازماندهی اجتماعات مردمی و راهپیمایی‌های وی در دوره انقلاب است. تلاش ایشان در جلوگیری از توطئه مقابله ارتش و ملت که ضمن تماس با پاریس و اخذ پیام امام در عدم تعرض به خانواده‌های نظامی و انتظامی همراه بود؛ باعث شد تا در حمله به پادگان لشکر 16 زرهی قزوین تسلط بر اوضاع، مدیریت پادگان را به نحوه مطلوب در اختیار بگیرد.

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابو‌ترابی که پس از پیروزی انقلاب توانسته بود به همراه پرسنل لشکر 16 زرهی آرامش را به کردستان باز گرداند با فرمان امام(ره) به عنوان مسئول عقیدتی – سیاسی وزارت دفاع به فعالیت پرداخت و در فضایی بسیار صمیمی در کنار شهیدان بزرگی چون تیمسار فلاحی، تیمسار فکو‌ری، و دکتر چمران کر‌ارا در سخت ترین صحنه‌های جبهه‌های غرب و جنوب کشور جدی و فعال داشت.

در همین دوره ضمن عزیمت به آلمان در جهت سازماندهی افسران جوان نظامی در حال تحصیل به منظور بازگشت آنان به کشور برای ارایه خدمات مهم علمی، مدیریتی و توسعه فناوری در تسحیلا‌ت نظامی کشور تلاش کرد. ارتباط قوی و موثر ایشان با آن جوانان مستعد که ذهنیت مناسبی از ایران بعد از انقلاب نداشتند موجب شد بسیاری از آنان به کشور بازگردند و به خدمت مشغول شوند.

وی سپس با ا جازه حضرت امام(ره) مجدداً برای ادامه تحصیل به قم بازگشت و در مدت اقامت در قم، برای دیدار با اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان به اروپا سفر کرده و با دانشجویان ایرانی جلسات مؤثری برگزار نمود.

پس از بازگشت پیروزمندانه آزادگان سرافراز از بند اسارت رژیم بعثی و تشکیل ستاد آزادگان در نار سید آزادگان حضرت حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی‌اکبر ابوترابی تلاشی شبانه‌روزی را به عنوان قائم مقام وقت نماینده مقام معظم رهبری در امور آزادگان مصروف داشت و این تلاش و پیگیری پس از ارتحال برادر برای خدمتگزاری به آزدگان با جدیت ادامه یافت.

ابوترابی در سال 1372 به عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزیده شد و موقعیت دانشگاه را با بکار بردن حداکثر نیروهای متخصص بومی تثبیت کرد، وی پس از آن بخاطر موفقیت در این جایگاه و بعد از رخداد یک سلسله وقایع پیچیده در فضای فرهنگی – سیاسی دانشگاه‌ها، به نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران آمد و در آنجا ضمن برقراری ارتباط تنگاتنگ و محبت‌آمیز بین اساتید و دانشجویان و تشکل‌های مختلف دانشجویی که بعضا گرایشات سیاسی متفاوتی داشتند منشا خدماتی شد که شهادت همگان خدماتی در این مقیاس از اهداف بلند انقلاب فرهنگی و وحدت حوزه و دانشگاه محسوب می‌شود، وی در همین راستا زمینه ملاقات و دیدار صمیمانه برخی از اساتید دانشجویان فعال و تشکل‌های دانشگاهی را با رهبری معظم انقلاب مهیا می‌نمود.

همچنین در سال 1376 با طرحی ابتکاری به تأسیس ستاد عمره دانشگاهیان همت گمارد و زمینه تشرف سالیانه هزاران استاد و دانشجو را به سرزمین وحی فراهم کرد. طرح‌های مهم موفق و تأثیرگذار فرهنگی همچون برگزاری اولین مراسم اعتکاف دانشگاهی، تأسیس هیئت و حوزه علمیه دانشجویی راه اندازی اردوهای آموزشی و فرهنگی حدود یکهزار نفره کوثر و ایجاد حرکت جهاد علمی برای مناطق محروم در دانشگاه تهران از سایر دستاوردهای حضور ایشان در این مقطع است.

در همین دوره و در جریان وقایع تلخ کوی دانشگاه منطقی‌ترین حمایت را از قشر فرهیخته دانشگاهی بعمل آورد و علی‌رغم وجود خطرات جدی در شرایط بحرانی درگیری‌های کوی دانشگاه بی‌پروا در جمع دانشجویان حاضر و برای استیفای خواسته‌های مشروع آنها نهایت همت را مصروف کرد و علی رغم همه سختی‌های موجود توانست از سویی از فتنه‌انگیزی دستهای مرموزی که برای این حرکت دانشجویان خواب‌هایی دیده بودند جلوگیری کرد و از سوی دیگر با پیگیری آزادی دانشجویان دستگیر شده با درخواست کتبی از رهبر معظم انقلاب و نظر موافق ایشان نمونه دیگری از مدیریت بحران با صبغه اسلامی را به منصه ظهور برساند، وی پیش از این نیز توانمندی خود را در مدیریت منازعات شکل‌گیری استان قزوین که موجب ایجاد شکاف و بحران گستردۀ اجتماعی شده بود نشان داده بودند.

حجت‌الاسلام ابوترابی پس از یک دهه حضور در مسئولیت نهاد دانشگاه تهران باحکم مقام معظم رهبری به عضویت شورای نمایندگاه رهبری در دانشگاهها منصوب شد که این مسئولیت تاکنون نیز ادامه دارد.

ارتباط وی با اساتید برجسته دانشگاهی بویژه دانشگاه‌های تهران موجب شده است سال‌ها پس از مسئولیت نهاد دانشگاه تهران کماکان جلسات تفسیر قران کریم گفتگوهای معنوی و معرفتی درکنار طرح مباحث تخصصی حول مسایل روزکشور با اساتید برجسته به صورت مداوم ادامه داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی از سال 1378 برای سه دوره پیاپی ششم، هفتم و هشتم به عنوان منتخب مردم شریف قزوین درمجلس شورای اسلامی برگزیده شد و درطول این ادوار به تشکیل هسته مشورتی از اساتید دانشگاه‌ها توانست ضمن عضویت درکمیسیون فرهنگ و اموزش مجلس درنطق‌های قبل از دستور و همچنین مذاکرات صحن علنی با ارائه تحلیل‌ها و نطق‌های منطقی و مستدل نقش برجسته‌ای درتصویب قوانین ایفا نماید واین مسئله امری است که مورد اتفاق نظر تمامی نمایندگان ادوار مختلف از هر نوع گرایش فکری و حزبی بوده است.

با توجه به توان مدیریتی مقبولیت سیاسی اجتماعی و جایگاه برجسته معنوی که در بین منتخبین مردم داشتند دردوره‌های هفتم و هشتم به عنوان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و همچنین در این دو دوره به عنوان نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سالانه و برنامه پنج ساله توسعه نقش محوری داشته‌اند. تجربه طولانی و مطالعه عمیق ایشان در مسائل بودجه و مشکلات اقتصادی کلان کشور موجب شده است برای حل معضلات اقتصادی کشور برنامه ای روشن و عزمی محکم داشته باشند.

همچنین درسال 1385 با ارائه پیشنهاد و ایفای نقش محوری درتشکیل مجمع مجالس آسیایی (APA) کوشید و ضمن برگزاری دوکنفرانس بین‌المللی مجمع مجالس آسیایی درتهران درسال‌های 1385 و 1386 ازسوی نمایندگان بیش از 40 پارلمان آسیایی به عنوان رئیس شورای اجرایی مجمع برگزیده شد و در این راستا با اعلام دبیرخانه ثابت در تهران یکی از دستاوردهای مهم بین‌المللی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران را رقم زد.

وی سپس درانتخابات اخیر نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان منتخب مردم تهران برگزیده و مجددا نایب رئیس اول خانه ملت شد و در کنار آن ریاست هیات تازه تاسیس نظارت بر رفتار نمایندگان را بر عهده‌ گرفت.

ابوترابی فرد از سال 1385 امامت جمعه موقت قزوین نیز برعهده دارد. همچنین درسال 1385 به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درآمد و درسال 1389 نیز به عنوان عضو شورا ی مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران منصوب شد. ایشان پس از رحلت پدر بزرگوارش باحکم مستقیم مقام معظم رهبری تولیت و مدیریت مسجد و حوزه علمیه امام حسین (ع) تهران را عهده‌دار شد.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی درسال 1390با حکم مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عضویت هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه منصوب شد. نقش ایشان برای ایجاد تفاهم و توافق بین قوا برکسی ا زنخبگان ملت پوشیده نیست نهادینه شدن فرهنگ تعامل سازنده با دولت وسایر ارکان نظام برای پیشرفت امور کشور از اصلی‌ترین دستاوردهای دوره‌های مسوولیت ایشان در مجلس بوده است.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد در روز 4 فروردین ماه سالجاری رسما برای ورود به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

کد خبر: 347220
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.