خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سید احسان قاضی‌زاده در مناظره چالش جمهوریت؛

بی‌توجهی مسئولین باعث اعتراضات مردمی خواهد شد/ باید صدای مردم و نسل جوان را شنید

سه‌شنبه 24 بهمن 1396 - 21:38
احسان قاضی زاده

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بحرانی در آینده داشته باشیم مهمترین چالش اشتغال است و لشکری که اقدام می‌کند لشکر بیکاران خواهد بود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، احسان قاضی زاده در مناظره چالش جمهوریت که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران برگزار شد، با تبریک به مناسبت ورود به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: پایه اتکای جمهوریت، رای مردم است و مردم به عملکردها، دیدگاه‌ها و اندیشه‌ها رای می‌دهند.

وی افزود: نمی‌توان جمهوریت را به یک گروه، حزب و جریان سیاسی محدود کرد و این احزاب و گروه‌های سیاسی هستند که باید حرف و خواسته‌های مردم را بشنوند.

قاضی زاده عنوان کرد: راهبران عرصه سیاسی باید بتوانند دیدگاه‌های خود را به درستی در اختیار مردم بگذارند. مردم نظام جمهوری اسلامی را انتخاب کردند.

وی افزود: ایران کشور بستر انقلاب‌هاست و هیچ وقت بستر مناسبی برای حرکت‌های غیرانقلابی نبوده است و نظام سیاسی که متکی بر رای مردم باشد و مردم را همراه خودش داشته باشد وقوع انقلاب‌های جدیدتر را به تاخیر می‌اندازد.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی برآمده از رای و مشارکت مردم است و هزاران شهید برای این انقلاب تقدیم شده است.

وی اضافه کرد: گاهی برخی نخواستند خودشان را با مردم همگام کنند و هر جریانی که بخواهد مردم را نادیده بگیرد ضربه خواهد خورد.

قاضی‌زاده گفت: در یک دوره افرادی رای مردم را برنتابیدند و عدم پذیرش رای مردم منجر به اردوکشی‌ها ولشکرکشی‌های خیابانی شد. سال 88 نمونه آن بود. جریانی که سال 88 روی کارآمد هم عقبه مردمی خود را از دست داد.

وی تصریح کرد: مردم ما هیچ عهد اخوتی با احزاب سیاسی ندارند و این احزاب سیاسی هستند که باید کارآمد باشند و بر پایه برخی مسائل حرکت کنند.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به انتخابات شورای شهر تهران، گفت: همانطور که دیدیم مردم به یک لیست در شورای شهر رای دادند ولی وقتی ناکارآمدی و بی‌عرضگی می‌بینند، بر می‌گردند، چون برایشان عملکرد مهم است نه شخص، در انتخابات شوراها، مجلس و ریاست جمهوری هم این مسئله صادق بوده است.

قاضی زاده ادامه داد: وقایع تاریخی با هیچ پاک کنی پاک نمی‌شود و حتی یک واقعه تاریخی را نمی‌شود فراموش کرد. صیانت از جمهوریت نظام یعنی اتکای واقعی به آرای مردم، چه مطلوب باشد چه نباشد.

وی با بیان اینکه جمهوریت نظام نباید نادیده گرفته شود، افزود: آنچه که در 88 اتفاق افتاد مربوط به اشخاص و تحریک و مناظرات نبود بلکه یک جریان گفتمان پذیر نبود و اعتقاد داشت حتما در انتخابات تقلب شده است و به نتیجه انتخابات اعتراض داشت درصورتی که زمان داده شد، اعتراض‌ها شنیده شد ولی با این موضوع هم چندین ماه کشور را درگیر حوادث تلخ و آشوب کرد.

قاضی زاده اظهار کرد: برخی نمی‌خواهند مسئولیت اتفاقات را بپذیرند یا اینکه هنوز هم معتقدند آن سال تقلب شده است، در انتخابات ریاست جمهوری 96 هم قریب به چهل شکایت وجود داشت، در مورد وجود تقلب در برخی صندوق‌ها، موضوع دخالت برخی نهادهای دولتی در انتخابات، دخالت گسترده بخشداران، فرمانداران استانداران، اعتراض ب شورای نگهبان و قوه قضائیه وجود داشت و مسائلی از این دست اما برای ریختن در خیابان فراخوان عمومی داده نشد که آشوب کنند با وجود اینکه تفاوت آرا در 88 یازده میلیون بود و سال 96 8 میلیون.

وی ادامه داد: جمهوریت بلوغ رفتار سیاس و عملی می‌خواهد، جناح‌ها باید دموکراسی‌پذیر باشند. کسی که در انتخابات شرکت می‌کند باید مکانیسم انتخابات را بپذیرد. فضای 88 هم فضای بسته‌ای نبود بلکه همه تریبون داشتند و اگر در داخل هم نمی‌توانستند صحبت کنند تریبون‌های خارجی در اختیارشان بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه جنس اعتراضات اخیر با اتفاقات سال 88 متفاوت بود گفت: جنس اعتراضات اخیر از جنس مطالبات اجتماعی بود.

وی در ادامه در خصوص اعتراضات اخیر و تفاوت‌های آن با فتنه 88 هم گفت: 88 پس زمینه‌های سیاسی با رویکرد قدرت‌طلبی داشت و سران آن اتفاقات، کشور را حدود 9 ماه درگیر آشوب کردند ولی اعتراضات اخیر جنس مطالبات اجتماعی داشت و برای همین یک ماهه جمع شد.

این نماینده مجلس افزود: نسل جوان و مردم ما نیازهایی دارند، مثل شغل، آینده، زندگی شرافتمندانه و... ، وقتی اینها زیر سوال برود، ممکن است اعتراضاتی شکل بگیرد.

قاضی‌زاده اظهار کرد: پایه اعتراضات اخیر موسسات اعتباری و افرادی بودند که به خاطر تعطیلی شرکت‌ها و کارخانه‌ها بیکار شده بودند و هر هفته قریب به یک سال پشت در مجلس تجمعاتی هم داشتند.

وی گفت: ما هم در مجلس باید بپذیریم که آنچنان که باید درست عمل نکردیم، ما آقای سیف را چندبار خواستیم، وی چند بار آمد و وعده های دروغ داد و مردم وقتی بی‌توجهی ببینند اعتراضاتشان شدیدتر می‌شود.

قاضی زاده اضافه کرد: متاسفانه ما در حوزه اشتغال فقط شعار دادیم و هیچ اقدام عملی انجام نشد. بحث بودجه و بنزین هزار و پانصد تومانی هم که پیش آمد و همچنین حذف سی و پنج میلیون یارانه بگیر، این موضوعات قشر ضعیف را نگران کرد و اعتراضات شکل گرفت.

وی خاطرنشان کرد: باید صدای مردم و نسل جوان را بشنویم، مردم در اعتراضات اخیر از همه جریانات عبور کردند، باید به خواسته های مردم توجه کنیم و نباید وعده های الکی بدهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان گفت:وقتی مطالبه در این سطح اتفاق می‌افتد یعنی ارتباط دوسویه بین مردم ومسئولین وجود ندارد اگر ما بحرانی در آینده داشته باشیم مهمترین چالش اشتغال است و لشکری که اقدام می کند لشکر بیکاران خواهد بود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.