خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دولت ایران، چهل و یکمین دولت پردرآمد دنیا

چهارشنبه 16 اسفند 1396 - 14:51
درآمد

درآمد دولت‌ها در هر سال می تواند تصویری از توانایی آنها در اجرای پروژه‌های زیرساختی و تامین نیازهای جاری کشور را نشان دهداما از طرف دیگر نمادی از بزرگی و عملکرد اقتصادی کشور نیز محسوب می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از سازمان اطلاعات آمریکا، در میان ۲۱۲ کشور دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا بالاترین درآمد دولتی را دردنیا داشت. در این سال درآمد دولت آمریکا برابر با ۵۷۳۱میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار معادل ۵ تریلیون و ۷۳۱ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلاربود و قدرت دولت این کشور در اجرای سیاست‌های اقتصادی و پروژه‌های زیرساختی مختلف در این کشور بسیار بالا بوده است.

چین دومین کشوراین فهرست از نظر بزرگی درآمد دولت بود و مبلغ درآمد دولت این کشور در سال ۲۰۱۶ به ۳۱۷۷ میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار رسید؛ چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا است ولی درآمد دولت این کشور در سال مورد مطالعه تقریبا نصف درآمد آمریکا بوده است.البته مقایسه درآمد دو دولت با توجه به وسعت دو کشور و جمعیت آنها نیز می‌تواند تایید دیگری بربالا بودن میزان درآمد دولت کشور آمریکا باشد.

سومین کشور در رده‌بندی کشورهای دارای بالاترین درآمد دولتی،ژاپن است و کشورهای آلمان و فرانسه در جایگاه چهارم و پنجم قرار دارند.

در رده بندی دولتهای پردرآمد در سال ۲۰۱۶ میلادی، کشور سوییس جایگاه ۱۸،ترکیه جایگاه ۲۰، روسیه جایگاه ۲۲، عربستان جایگاه ۲۳و امارات جایگاه ۳۰ را داشته است. ایران چهل و یکمین کشور این فهرست است و درآمد دولت در سال ۲۰۱۶ میلادی برابر با ۶۵۸۷۰ میلیون دلار اعلام شده است. کشورهایی که از نظر درآمد دولتی شرایطی شبیه ایران دارندعبارتند از کشورهای لهستان و نیوزیلند و پرو و مصر. درآمد دولت عراق در سال ۲۰۱۶ برابر با ۵۲۴۳۰ میلیون دلار و درآمد دولت پاکستان برابر با ۴۱۷۷۰ میلیون دلار بود.

دولتهایی که در سال ۲۰۱۶بالاترین درآمد را داشتند
رتبه نام کشور درآمد دولت(میلیون دلار)
۱ آمریکا ۵۷۳۱۶۲۷
۲ چین ۳۱۷۷۲۵۲
۳ ژاپن ۱۶۹۶۰۰۰
۴ آلمان ۱۵۰۷۰۰۰
۵ فرانسه ۱۲۸۸۰۰۰
۶ بریتانیا ۹۶۶۳۰۰
۷ ایتالیا ۸۴۲۵۰۰
۸ برزیل ۶۳۲۰۰۰
۹ کانادا ۵۹۴۷۰۰
۱۰ هند ۴۷۶۵۶۰

درآمد دولتها در کشورهای منتخب در سال ۲۰۱۶
رتبه نام کشور درآمد دولت(میلیون دلار)
۱۸ سوییس ۲۱۵۹۰۰
۲۰ ترکیه ۱۹۰۳۰۰
۲۲ روسیه ۱۸۶۵۰۰
۳۰ امارات ۹۰۱۳۰
۴۱ ایران ۶۵۸۷۰
۴۸ مالزی ۵۲۶۶۰
۵۳ کویت ۴۷۱۴۰
۷۰ عمان ۲۰۲۶۰
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.