خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

نعمت احمدی:

ورود زنان به ورزشگاه‌ها حق طبیعی آنان است/ قانون اساسی تفکیک جنسیتی قائل نیست

چهارشنبه 27 خرداد 1394 - 14:33
نعمت احمدی

یک وکیل دادگستری با اشاره به نبود ممنوعیت برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها در قانون اساسی، گفت: ما نه نص صریح قانونی بر ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌‌ها داریم و نه از نظر چارت سازمانی حقوقی، نیازی به این داریم که به جنسیت خاص جایی بگویم که آیا به مکانی برود یا نرود زیرا این جزو حقوق اولیه افراد جامعه است.

نعمت احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا در خصوص ورود زنان به ورزشگاه‌ها اظهار کرد: در قانون اساسی به عنوان مادر قوانین آمده است که همه افراد از حقوق یکسانی برخوردارند و داشتن شغل و انتخاب نوع زندگی جزو حقوق طبیعی افراد جامعه محسوب می‌شود. همچنین بر اساس قانون اساسی و به ویژه اصول 19 به بعد در فصل‌ سوم که مربوط به حقوق ملت است، هیچ ماده و مساله‌ای در خصوص تفکیک جنسیتی نداریم به طوری که همه مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با هر مذهب و مسلک از یک حقوق یکسان و مساوی برخوردارند.

وی یادآور شد: وقتی چنین صراحتی در قانون وجود دارد، دیگر نیازی به پیدا کردن منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها جایگاهی‌ ندارد و چرا اصرار داریم که به دنبال نص صریح قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها بگردیم.

این وکیل دادگستری ادامه داد: کجای قانون اساسی، حقوق طبیعی ورود زنان به ورزشگاه را بخاطر جنسیت منع کرده است؟ ما نه نص صریح قانونی بر ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌‌ها داریم و نه از نظر چارت سازمانی حقوقی نیازی به این داریم که به جنسیت خاصی بگویم که آیا به مکانی برود یا نرود زیرا این جزو حقوق اولیه افراد جامعه است.

برخی معتقدند که با توجه به استفاده مردان از الفاظ و عبارات رکیک در استادیوم‌ها نباید زنان در این مجموعه‌ ورزشی حضور داشته باشند در حالی که باید مسئولان از بروز الفاظ رکیک و فحش در ورزشگاه‌ها جلوگیری کنند و نباید به خاطر بروز الفاظ رکیک در ورزشگاه‌ها مانع ورود زنان به استادیوم شویم

احمدی گفت: برخی معتقدند که با توجه به استفاده مردان از الفاظ و عبارات رکیک در استادیوم‌ها نباید زنان در این مجموعه‌ ورزشی حضور داشته باشند در حالی که باید مسئولان از بروز الفاظ رکیک و فحش در ورزشگاه‌ها جلوگیری کنند و نباید به خاطر بروز الفاظ رکیک در ورزشگاه‌ها مانع ورود زنان به استادیوم شویم.

وی تاکید کرد: اگر از این زاویه به موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها بنگریم باید تا روز قیامت مانع ورود زنان به ورزشگاه‌ها شویم در حالی که اتفاقا من احساس می‌کنم اگر اجازه دهیم زنان وارد استادیوم‌های ورزشی شوند یک فضای متعادل و سالم در ورزشگاه ها ایجاد خواهد شد زیرا حضور زنان در یک محل عمومی مردان را به حفظ ادب و احترام در آن محیط اجتماعی ترغیب می‌کند.

این وکیل دادگستری زنان را به نوعی معلمان جامعه دانست و گفت: وقتی یک زن در جمع حضور داشته باشد تمام افراد به صورت ناخودآگاه و ذاتا احساس می‌کنند که باید ادب و آداب عرفی را بیشتر رعایت ‌کند. حضور زنان در ورزشگاه‌ها باعث می‌شود که استفاده از ادبیات لمپنی در ورزشگاه‌ها به علت آزادی مردان رعایت و محدود شود.

احمدی ادامه داد: تماشاگران و علاقمندان یک تیم در زمان انجام یک مسابقه ورزشی آنقدر هیجان دارند که دیگر هیچ کس در آن لحظات به جنسیت فکر و حتی توجه نمی‌کند، بنابراین چرا گروهی از زنان علاقمند به دنبال کردن بازی‌های ورزشی به خاطر لات‌بازی و ادبیات لمپنی سایر مردان باید از این حقوق طبیعی خود محروم شوند؟

این وکیل دادگستری اظهار کرد: در شرع اسلام نیز من چیزی در خصوص منع زنان از حضور در ورزشگاه‌ها و تماشای بازی مردان ندیده‌ام اما در شرع اسلام حضور یک زن و مرد تنها در یک محل بدون علقه زوجیت منع شده است، نه حضور دسته جمعی و گروهی در یک مکان، بر همین اساس مساله ورود زنان به ورزشگاه‌ها از یک حالت عادی خارج و به نوعی تقابل تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و برخی از آنان نیز به تماشای مسابقات ورزشی علاقمندند همچنین حضور زنان در یک ورزشگاه به نوعی یک تفریح محسوب می‌شود و جمع شدن زنان در ورزشگاه یقینا بهتر و سالمتر از تجمع زنان برای مصرف مواد مخدر و غیبت کردن است.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.