خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

لاریجانی:

سطح روابط اقتصادی ایران و روسیه ارتقا می‌یابد

دوشنبه 20 فروردین 1397 - 13:51
لاریجانی: سطح روابط اقتصادی ایران و روسیه ارتقا می‌یاید

رئیس مجلس گفت: پروژه‌های اقتصادی بین ایران و روسیه مطرح است تا سطح روابط تجاری دو کشور ارتقا یابد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (دوشنبه 20 فروردین) در نشست خبری مشترک با رئیس دومای دولتی روسیه که در ساختمان مشروطه قوه‌مقننه برگزار شد، گفت: امروز رئیس دومای روسیه در رأس هیئتی به ایران تشریف آوردند و ما چندین بار همدیگر را در روسیه و در برخی کشورها ملاقات کرده و چارچوبی برای پیشبرد همکاری دو کشور ایده‌هایش را پرورانده بودیم.

وی با بیان اینکه در دیدارهای گذشته، به چارچوبی در زمینه همکاری دو پارلمان رسیده بودیم، ادامه داد: هدف این چارچوب، تجاری و سیاسی است.

رئیس مجلس تصریح کرد: در مذاکراتی که پیشتر داشتیم، درباره امنیت پایدار، مبارزه با مواد مخدر و تروریسم بحث‌هایی انجام شد و کمیته مشترکی که بین دو پارلمان تشکیل شده، هدف، پیگیری تحقق مذاکرات انجام شده بوده است، البته پروژه‌های اقتصادی نیز بین دو کشور مطرح است تا سطح روابط تجاری دو کشور ارتقا یابد.

لاریجانی با بیان اینکه همکاری در پروژه‌ها در دو بخش ملی و استانی است، اظهار داشت: بیشتر پروژه‌های استانی در استان‌های مازندران، گیلان و مازندران است که قرابت زیادی با روسیه دارند.

وی تصریح کرد: در این دیدار درباره روابط بخش خصوصی دو کشور نیز گفت‌وگوهایی داشته‌ایم، البته در اتاق بازرگانی نیز بحث‌هایی در این زمینه در روزهای گذشته انجام شده است.

براساس این گزارش ویاچسلاوولودین رئیس دومای دولتی روسیه نیز در این نشست خبری گفت: با امضای تفاهم‌نامه‌ای که امروز انجام شد و کمیته مشترک پارلمانی که تشکیل شده است به سطح جدیدی از روابط رسیدیم و امروز مسئول اجرای پروژه‌هایی شده‌ایم که درباره آنها رایزنی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه در حال توسعه است، ادامه داد: گسترش روابط نتیجه نزدیکی دو کشور و روابط بین دو رئیس‌جمهور است و وظیفه دو پارلمان در دو کشور این است که از لحاظ قانونی بسترسازی‌هایی برای بهبود روابط داشته باشند.

ویاچسلاوولودین با بیان اینکه باید کارهایی برای چارچوب‌های تعیین شده ایجاد کنیم تا بتوانیم درک بهتری از کارهای خود داشته باشیم، اضافه کرد: در بحث امنیت، موادمخدر و تروریسم دو کشور ایران و روسیه می‌توانند به یکدیگر کمک کنند.

رئیس دومای دولتی روسیه با تأکید بر اینکه اصل هدف توسعه روابط بین ایران و روسیه اقتصادی است، افزود: این توسعه روابط بین استان‌های دو کشور اهمیت فراوانی دارد و در آینده‌ای نزدیک شاید در استان ولگاگراد روسیه مذاکراتی درباره نحوه همکاری بین استان‌های دو کشور داشته باشیم.

وی ضمن تشکر از علی لاریجانی برای پیگیری تحقق مذاکرات انجام شده، گفت: تاکنون 5 بار بنده با علی لاریجانی دیدار داشته‌ام که از جمله آنها در کنفرانس امنیتی پاکستان، اتحادیه بین‌المجالس سن پترزبورگ و نشست رؤسای پارلمان‌ها در سئول بود که در آنجا درباره گسترش روابط بین دو کشور گفت‌وگوهایی داشتیم.

کد خبر: 379527
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.