خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

علی لاریجانی:

دولت نباید اجازه التهاب به این شکل را بدهد/ لزوم تشکیل کمیته‌ای برای رصد بازار

سه‌شنبه 21 فروردین 1397 - 11:25
لاریجانی: علت تشکیل دولت ها فراهم کردن آسایش برای مردم است

رئیس مجلس با انتقاد از وضعیت حاکم بر بازار ارز گفت: تشکیل دولت ها برای این است که مردم در رفاه زندگی کنند بنابراین دولت نباید اجازه دهد که شرایط بدین گونه ملتهب شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که با حضور رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در خصوص بررسی موضوع ارز و نوسانات اخیر آن برگزار شد، خطاب به ولی الله سیف و مجموعه اقتصادی دولت گفت: مسئله ارز موضوع مهمی بود که در چند ماه اخیر توسط نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت و آنها اظهار نظرهای مختلفی در این باره داشتند و نگرانی های خود را ابراز کردند که نگرانی های آنها کاملا به جا بود.

وی افزود: آقای سیف در اظهارات خود سخنان آقای پور ابراهیمی مبنی بر اینکه منابع ارزی ما خیلی بیشتر از مصارف ماست را تایید کرد. بنابرانین اشکال در مدیریت کار است، اینکه شرایط ملتهب شود، مجلس نگران شود و از کمیسیون اقتصادی بخواهد که با مسئولان اقتصادی دولت جلسه برگزار کند نشان می دهد نیاز است که از این پس تصمیمات اتخاذ شده با جدیت دنبال شود و باید کمیته تشکیل شود که مستمرا وضعیت بازار را رصد کند.

لاریجانی با انتقاد از وضعیت کنونی نرخ ارز و التهابات اخیر ایجاد شده در این بازار گفت: دولت باید اهتمام ویژه ای برای سامان دادن به این وضعیت داشته باشد چرا که تشکیل دولت ها برای این است که مردم در رفاه زندگی کنند بنابراین دولت نباید اجازه دهد که شرایط بدین گونه ملتهب شود.»

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «یکی از دلایلی که امروز در بازار رانت وجود دارد این است تصمیمات به موقعی اتخاذ نمی شود.»

وی با اشاره به بحث سپرده های ارزی حطاب به دولتی ها گفت: در گذشته یکبار از روش سپرده های ارزی استفاده شد ولی به دلیل اینکه مردم به این روش اعتماد نداشتند نتیجه مطلوب حاصل نشد، لذا اگر لازم می دانید در این زمینه قانونی به تصویب برسد از کمیسیون اقتصادی بخواهید این اقدام را انجام دهد و سپرده های ارزی را با یک سود متعارف بانکی در اختیار مردم قرار دهید.

رئیس مجلس افزود: «در ارتباط با صندوق ذخیره طلا که در صحتب های شما به آن اشاره نشده بود باید تصمیمات جدی اتخاذ شود تا دوباره در عمل انجام شده قرار نگیریم.»

لاریجانی در ادامه خطاب به سیف گفت: شما باید هر 2 یا 3 ماه یکبار گزارشی از تراز ارزی کشور به مجلس ارائه دهید که ما بدانیم وضعیت چگونه است و اطلاعاتمان با دولت در این زمینه یکسان باشد.

وی ادامه داد: نکته بعدی درباره تعداد صرافی هاست که بنده قبلا نیز عرض کردم اگر بانک مرکزی این موضوع را پیگیری نکند اتفاقاتی مشابه موسسات مالی در کشور تکرار می شود، وقتی شما نیازهای ارزی کشور را تامین کنید باید در نظر داشته باشید که چه میزان صرافی برای تقسیم ارز در بازار نیاز است.

لاریجانی درباره تامین ارز برای بخش هایی نظیر دارو نیز گفت: نکته دیگر این است که در قانون بودجه واردات برخی اجناس از جمله دارو با نرخ ارز مبادله ای در نظر گرفته شده است بنابراین نباید مشکلی برای این بخش ها با تک نرخی شدن ارز ایجاد شود، یا باید برای این بخش ها همان ارز را اخصتصا دهید یا اینکه مابه التفاوت آن را در اختیار این بخش ها قرار دهید.

لاریجانی در خاتمه خطاب به دولت گفت: از دولت می خواهیم که مواردی که خودشان قادر به اجرای آنها هستند را سریعا اجرایی کنند و اگر در مواردی نیاز به قانون است

کد خبر: 379768
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.