خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس:

قوه قضاییه می‌تواند درباره مرتضوی جدی‌تر وارد عمل شود

یکشنبه 26 فروردین 1397 - 14:30
جمالی نوبندگانی

جمالی‌نوبندگانی گفت: نهادهای امنیتی و انتظامی ما قوی هستند و اگر قوه قضاییه به آنها ابلاغ کند به راحتی مرتضوی را دستگیر کرده و به دادگاه تحویل می‌دهند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به محکومیت سعید مرتضوی به دو سال حبس و گفته‌های سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر اینکه «حکم مرتضوی صادر شده؛ ولی هنوز گیرش نیاورده‌اند» اظهارداشت: همه اقشار مردم در مقابل احکام صادر شده در قوه قضاییه یکسان هستند و هیچ خط قرمزی از کسی پذیرفته نیست.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: سعید مرتضوی هم حکمی برایش صادر شده است به عنوان کسی که روزگاری خودش برای مردم حکم صادر می‌کرده و توقع داشته این احکام اجرایی شوند، باید حکم را پذیرفته و اولین نفری باشد که خودش را معرفی می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر مرتضوی در شرایط قانونی اعتراض و خواستی دارد می‌تواند بیان کند، اظهار داشت: در غیراین صورت باید داوطلبانه حکم را بپذیرد. همانگونه که در زمان حاکمیت و قضاوتش همین ایده‌ها را داشت و به قول معروف حرمت امام زاده را باید متولی آن نگه دارد.

جمالی‌نوبندگانی تصریح کرد: بحمدالله نهادهای امنیتی و انتظامی ما قوی هستند که اگر به آنها ابلاغ شود به راحتی متهم را دستگیر کرده و به دادگاه تحویل دهند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: قوه قضاییه مأموران اجرایی متعددی دارد و از هر کدام بخواهد مسأله را برایش حل خواهند کرد و به نظرم می‌شود در این زمینه جدی‌تر وارد شد.

به گزارش آنا، میرمجید طاهری درباره آخرین وضعیت اجرای محکومیت دو سال حبس سعید مرتضوی دادستان وقت تهران به‌اتهام معاونت در قتل مرحوم روح‌الامینی یکی از جان‌باختگان حادثه بازداشتگاه کهریزک که چندی پیش از سوی شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران قطعی شد گفته بود که پرونده متهم برای اجرای حکم به شعبه دوم دادسرای ناحیه 28 تهران (کارکنان دولت) ارجاع شده بود که صبح (شنبه 12 اسفند) برای پیگیری پرونده به دادسرای مربوطه مراجعه کردم. در مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت، اعلام شد که حکم جلب صادر شده و موضوع در دست اقدام و پیگیری است.

سعید مرتضوی دادستان وقت تهران در دادگاه بدوی در ارتباط با شکایت اولیاء دم مرحوم روح‌الامینی به‌اتهام معاونت در قتل عمد، تبرئه شده بود که پرونده با اعتراض شکات، برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد. جلسات رسیدگی در شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد و نهایتاً بر اساس آنچه حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه‌قضاییه اعلام کرد، مرتضوی از سوی دادگاه با یک درجه تخفیف به دو سال حبس تعزیری قطعی محکوم شد.

رضا جعفری وکیل مدافع سعید مرتضوی اما در گفت‌وگو با ایسنا از وضعیت موکلش اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است که من در پرونده تامین اجتماعی وکیل مدافع وی بودم و در پرونده کهریزک وکالت ایشان را برعهده نداشتم.

سخنگوی قوه‌ قضاییه هم در حاشیه نشست اخیرش با دانشجویان مشهد درباره آخرین وضعیت پرونده سعید مرتضوی گفته است که «حکم جلبش صادر شده ولی متأسفانه هنوز گیرش نیاورده‌اند، حالا نمی‌دانم چطور هست!»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.