خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

باهدف فرهنگسازی و ترویج کارآفرینی برگزار می‌شود؛

نخستین جشنواره مهارتی علمی، تخیلی ایران 1435

یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 - 13:20
پرویز کرمی

مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری از برگزاری نخستین جشنواره مهارتی علمی تخیلی نوجوان «ایران 1435» خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی گفت: جشنواره ایران 1435، دریچه‌ای برای بستر‌سازی توسعه گفتمان علم و فناوری در جامعه دانش‌آموزی از منظر تقویت خلاقیت است. این جشنواره در نظر دارد تا دورنمای فناوری و نوآوری را به ذهن کاوشگر جامعه مخاطب بسپارد تا از پرواز فکر، جوانه‌های خلاقیت شکوفا شود.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان گفت: چگونگی موثر کردن فرایند آموزش و هدف نهایی آن که انتقال علوم، مهارت ها و ارزش هاست، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در نظام‌های آموزشی است. یکی از روش‌های آزمون شده در تحول فرایند تبدیل آموزش به فناوری با رویکرد کارآفرینی، سوق دادن محیط‌های آموزشی به محلی برای یادگیری با تکیه بر خلاقیت، ایده‌پردازی و مهارت‌های تفکر است که باعث افزایش بهره‌وری آموزشی در قیاس با روش‌های سنتی بر پایه حفظ و سنجش خواهد شد.

وی ادامه داد: در این میان تبدیل ایده‌ها و تفکرات خلاقانه به متن، نقاشی، داستان و...ذهن خلاق دانش آموز و کودک را در مسیر تبدیل ایده و فکر ممتاز به پدیده، هر چند در سطح اولیه می نماید. آینده فناوری و نیز زیست بوم کارآفرینی کشور بدست توانمند کودکان و نوجوانان این مرز و بوم ساخته خواهد شد و اجرای برنامه هایی برای پرورش نسل خلاق و نوآور از ضروریاتی است که این جشنواره در پی توجه دادن به آن است. اصولا این جشنواره بستری برای تقویت ایده پردازی و تبدیل ایده به نمونه محصول اولیه تصویری دانش آموزان است که باید از دوران کودکی نگاه مبتنی بر فناوری و تخیل هوشمند فناورانه را در دانش آموزان تقویت کنیم، جهت دهی ذهنی و عملی او را هدایت کرده ایم.

کرمی بیان کرد: افرادی که تمایل به شرکت در این جشنواره را دارند، می‌توانند با ورود به سایت www.wikiwall.ir و اپلیکیشن آن و در نهایت با انتخاب عنوان جشنواره مهارتی علمی تخیلی کودک و نوجوان ایران 1435، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

کرمی اضافه کرد: دانش آموزان و نوجوانان می‌توانند از مشورت و راهنمائی و مشارکت اولیا، کمک گرفته و با تصور آینده، هر ایده‌ای از فناوری‌ها، بازی‌ها، شهرها، تکنولوژی‌ها، شهربازی‌ها، شغل‌ها، مدارس و هر مورد دیگری که اشکال آن در آینده به ذهنشان می‌رسد، در قالب فیلم، متن، عکس، بازی رایانه‌ای یا فایل صوتی و حتی انیمیشن و موشن گرافی در سایت جشنواره بارگذاری کنند.

وی افزود: بارگذاری ایده های خلق شده محدودیت ندارند می توان یک یا چند مورد را با هم در سایت بارگذاری کرد. بر اساس این گزارش، شرکت کنندگان تا پایان خرداد زمان دارند تا نسبت به ارسال طرح و ایده خود اقدام کنند و مهارت تبدیل افکار و ذهن خلاق خود را به محصول هر چند محصول اولیه تقویت نمایند.

این جشنواره با همکاری ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، وزارت آموزش و پرورش و شرکت دانش‌بنیان آینده‌پژوهان ابر زندگی برگزار می‌شود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.