خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کمیجانی:

سیستم بانکی با مطالبات فراوانی روبرو است

سه‌شنبه 11 اردیبهشت 1397 - 09:12
اکبر کمیجانی

قائم‌مقام بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت در نظر گرفتن نقش بورس در تامین مالی طرح‌های نیمه‌ تمام گفت: مشارکت بودجه‌ای در قالب وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات کارساز نیست.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، اکبر کمیجانی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: در نسخه کنونی تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور مربوط به اجرای طرح‌های نیمه تمام، مشکل خاصی از نظر بانک مرکزی مشاهده نمی‌شود؛ اما پیشنهاد ما این است که با توجه به اینکه در آخرین ماده این آیین نامه، نظام بانکی سهم اصلی را در تامین مالی به عهده خواهد داشت؛ به نظر می‌رسد که باید در کارگروهی متشکل از بانک مرکزی، اتاق‌های بازرگانی و تعاون، این مباحث تامین مالی به دقت بررسی شده و با ملاحظاتی که نظام بانکی دارد، دستورالعمل اجرایی این تبصره تدوین شود.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: در رابطه با وثایق نیز کلیات مطرح شده است، این در حالی است که باید بر روی آن بحث بیشتری صورت گیرد. موضوع دیگر آن است که در این تبصره، مشارکت بودجه‌ای در قالب وجوه اداره شده یا یارانه سود تسهیلات مطرح شده است که اگر به تجربه سنوات گذشته در مشارکت دولت توجه کنیم، این تجربه موفق نبوده است و اکنون سیستم بانکیبا مطالبات فراوانی روبرو است و بعد از سال‌هایی که گذشته است، به سیستم بانکی گفته می‌شود که باید حسابرسی در این رابطه صورت گیرد، بنابراین چنانچه آیین نامه و دستورالعمل حاوی پیام روشنی برای نظام بانکی نباشد، مانعی برای اجرای آیین نامه خواهد بود.

وی خواستار در نظر گرفتن سهم بازار سرمایه در اجرای طرح‌های نیمه تمام شد و گفت: بازاری که نظام بانکی در آن فعالیت می‌کند، یک بازار با پروژه‌های کوتاه مدت است و عمدتا اولویت تامین سرمایه در گردش را در نظر دارد؛ ضمن اینکه تامین مالی بانک‌ها عمدتا پروژه‌های کوچک و متوسط را در برمی گیرد، بنابراین با توجه به الگوی پروژه‌هایی که تعریف شده است، به نظر می‌رسد که باید از ظرفیت بازار سرمایه نیز بهره گرفت.

هفتاد و ششمین نشست شورای گفت‌وگو با حضور وزیر اقتصاد آغاز شد. دستور جلسه شورای گفتگو در این جلسه، مشکلات و پیشنهادهای فعالان بخش خصوصی در مورد تبصره ۱۹ قانون بودجه ۹۷ – دستور العمل تشکیل و نحوه اداره جلسات شورای گفت‌وگو است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.