خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

گزارش آنا از حال و هوای این روزهای تشکل‌های دانشجویی؛

عدم توانایی در جذب مخاطب فعال و ضعف محتوای اعضای تشکل‌های دانشجویی

پنج‌شنبه 27 اردیبهشت 1397 - 17:36
تشکل های دانشجویی

تشکل‌های دانشجویی بعد از فراز و فرودهای بسیار در تاریخ معاصر ایران از تک صدایی خارج شدند تا هر سلیقه‌‌ای بتواند به تشکل‌ هم‌فکر و هم رای خود بپیوندد و این آلترناتیوسازی جریان‌های مختلف در دانشگاه می توانست اقدامی مثبت تلقی شود اگر دستخوش جریانات و احزاب سیاسی نمی شد.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا - مسعود کیخا؛ جنبش دانشجویی شکل گرفت و تقویت شد تا به عنوان صدای نخبگان مردم در دانشگاه‌ها فعالیت کند و چشم بینایی باشند که هر جا آسیب و مشکلی وجود داشت آن را با صدای رسا، مستقل و به دور از منفعت طلبی خود فریاد بزنند و برخی مسئولین اهمال کار را مورد نقد قرار دهند.

مواضع صریح و قدرت اجرایی جنبش دانشجویی در ابتدای انقلاب، همه از جمله مردم را امیدوار کرده بود که نمایندگانی دارند که تمام مسائل مهم کشور را رصد کرده و هرجا لازم بدانند برای احقاق حقوق ملت و کشور وارد عمل می‌شوند . به همین دلیل نیز مردم هرجا لازم بود پشت جنبش دانشجویی ایستادند.

تشکل‌های دانشجویی بعد از فراز و فرودهای بسیار در تاریخ معاصر ایران از تک صدایی خارج شد تا هر سلیقه‌‌ای بتواند به تشکل‌ هم‌فکر و هم رای خود بپیوندد و این آلترناتیو سازی جریان‌های مختلف سیاسی در دانشگاه اقدام مثبتی بود اگر درمواقعی رو به افول نمی‌گذاشت، اگر سیاسیون برای منافع شخصی خویش پا به دانشگاه نمی‌گذاشتند، اگر دانشجویان دچار رخوت نمی‌شدند و هزاران اگری که متاسفانه باعث شد جنبش دانشجویی خلع سلاح شده و کارایی خود را از دست بدهد.

ضعف محتوایی و اطلاعاتی اعضای تشکل‌های دانشجویی

دانشجویان اوایل انقلاب سرباز انقلاب در دانشگاه‌ها بودند و توانستند آگاهی بخش جامعه باشند، موضوعی که متاسفانه امروز در تشکل‌ها و بین دانشجویان تا حدودی رنگ باخته است. اعضای تشکل‌های دانشجویی امروز دچار ضعف اطلاعاتی هستند و به جز معدودی، از وقایع ابتدای انقلاب، نظرات و تفرکرات افراد، تحلیل وقایع روز و جریان‌شناسی اجتماعی و سیاسی ایران بی‌اطلاع هستند.

همین بی‌اطلاعی از وضعیت کشور، سیاسی‌کاری و نفوذ احزاب و جریان‌ها در دانشگاه‌ها و دخالت جناح‌ها در امور تشکل‌ها باعث شد آنها استقلال خود را از دست داده و در مواقعی به حالت انفعال درآیند.

مقام معظم رهبری همواره بر نقش تشکل‌های دانشجویی تاکید کرده‌اند و درهمین راستا در دیدار خود با دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی درسال 96 فرمودند: «تشکّل‌ها نقش فعّال داشته باشند و تماشاچی نباشند. تشکّل نباید بنشیند، در یک حادثه‌ای که پیشرفتی هست اظهار خوشحالی کند، در یک حادثه‌ای که مثلاً پسرفتی هست احساس حزن و اندوه بکند؛ نه، باید فعّال باشد، در هر دو جا باید فعّال باشد؛ تماشاچی نباشد.»

تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت تشکل‌های دانشجویی

مقام معظم رهبری، آنقدر به موضوع تشکل‌های دانشجویی اهمیت می‌دهد که در دیدار سالانه خود با دانشجویان زمان مخصوصی را به شنیدن حرف های نمایندگان تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی اختصاص می دهند و مهمترین مطالب فرهنگی مورد نظر خود را درباره دانشگاه در این جلسه بیان می‌کنند. آیت الله خامنه‌ای سال پیش نیز بر قدرت جذب تشکل‌های دانشجویان تاکید کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای سال 96 در دیدار با تشکل‌های دانشجویی ضعف تحلیل را یکی از معضلات دانشجویان و جنبش دانشجویی عنوان کردند و فرمودند: «دانشجوی مسلمان، دانشگاه را فتح کرد، لانه‌ جاسوسی را فتح کرد امّا خودش از درون مغلوب شد! این به نظر من نکته‌ قابل توجّهی است. چرا؟ برای اینکه دچار ضعف تحلیل و ضعف محتوا بود.»

سال‌ها پیش مقام معظم رهبری فریاد برآورد سیاسی کاری را از کار سیاسی در دانشگاه تفکیک کنید، ایشان می‌دانستند اگر دانشگاه و تشکل‌ها به سیاسی کاری بپردازند و به قول خود ایشان، پیاده نظام احزاب شوند چیزی بیشتر از جسمی بی جان بر جنبش دانشجویی نخواهد ماند و امروز همان روزی است که مسئولین فرهنگی دانشگاه، مسئولین و اعضای تشکل‌ها باید متوجه این زنگ خطر بشوند.

بزنگاه‌های تاریخی ایران در راه است و اگر کسی نباشد که حامی مردم و چشم پنهان جامعه باشد خدا می‌داند چه بر سر کشور خواهد آمد. آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنان خود، دانشگاه را به صحنه مبارزه با دشمن تشبیه کردند و در مورد اقدامات دشمنان برای ایجاد رخنه در جبهه خودی هشدار دادند.

مقام معظم رهبری درباره این موضوع در بخشی از سخنان خود در جمع دانشجویان می‌فرمایند: در این سال ها، علیه دانشگاه و برای خارج کردن دانشگاه از این صحنه‌ی مبارزه خیلی تلاش کردند؛ علّتش هم این است که دانشگاه مهم است. دانشگاه اگر در خدمت انقلاب باشد خیلی مهم است؛ از خیلی از قشرهای دیگر تأثیرش بیشتر است... بر روی محیط جامعه تأثیر دارند... برای اینکه دانشگاه را از هویّت انقلابی خالی کنند و خلاص بکنند، خیلی تلاش کردند، خیلی کار کردند... متأسّفانه از داخل خود ما هم در مواردی کمک شد به اینها که بتوانند دانشگاه را انقلاب­‌زدایی کنند.»

رهبر معظم انقلاب به درستی دانشجویان و تشکل‌ها را خط مقدم مبارزه دانستند، ایشان در ادامه سخنان خود با ترسیم وضعیت بحرانی کشور و مهم دانستن نقش دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در این وضعیت فرمودند: «شما دانشجوها باید خودتان را در صفوف مقدّم این مبارزه حس کنید. یک مبارزه‌ای است، وجود دارد، تمام نشده، ممکن است حالاحالاها هم تمام نشود، ادامه داشته باشد؛ در صفوف مقدّم این مبارزه باید خودتان را احساس کنید و قرار بدهید. صحنه‌ی درگیری را ببینید. یکی از اشکالات بزرگ این است که بعضی درگیری را حس نمی‌کنند.»

زنگ خطر برای افول جنبش‌های دانشجویی

متاسفانه مواردی است که موجب نگرانی برای تشکل‌های دانشجویی شده است؛ با بررسی برنامه‌های مختلفی که تشکل‌های دانشجویی در این سال‌ها برگزار می‌کنند، می‌توان پی برد برنامه‌هایی که در گذشته استقبال چشمگیری از آنها می‌شد، امروز با صندلی‌های خالی روبروست، دانشجویانی که سال‌های گذشته همواره به دنبال فعالیت در تشکل‌های دانشجویی متناسب با سلیقه و تفکر خود بودند و این فعالیت‌ها شور و شوق بسیاری در دانشگاه‌ها ایجاد می‌کرد و حتی منجر به عدم گرایش دانشجویان به ناهنجاری‌‌ها و اوقات فراغت پرخطر می‌شد امروز جای خود را به دانشجویانی داده‌اند که رغبتی به فعالیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... تشکل‌ها ندارند.

دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره ضعف عملکرد تشکل‌های دانشجویی در جذب دانشجویان، اظهار کرد: این نگرانی درباره فعالیت تشکل‌های اسلامی دانشجویان و به ویژه تشکل‌هایی که در حوزه سیاسی فعالیت می‌کنند، وجود دارد.

وی ادامه داد: تشکل‌ها باید تلاش کنند تا جذب بیشتری انجام دهند، متاسفانه در حال حاضر بخش عمده و قابل توجهی از دانشجویان در هیچکدام از تشکل‌های دانشجویی عضو نیستند.

افول فعالیت‌های تشکل‌ها برای فضای سیاسی دانشگاه و به تبع آن فضای سیاسی کشور زنگ خطر است، اگر نتوانیم تشکل‌هایی داشته باشیم که دانشجویان را جذب کنند، امکان دارد دانشجویان جذب گروه‌های بدون شناسنامه شوند یا اوقات فراغت خودشان را صرف فعالیت‌هایی کنند که چندان مناسب دانشگاه و فرهنگ دانشگاهی نیست.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با بیان اینکه علاوه بر جذب مخاطب، فعالیت‌ها تشکل‌ها نیز کمرنگ شده است عنوان کرد: این موضوع زنگ خطری برای سیاستمداران و سیاستگذاران است و باید بررسی کنند که چرا برنامه‌های تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشجویان از نظر کمی نه تنها رشد نداشته بلکه در برخی موارد افول نیز داشته است.

سرسنگی با اشاره به اهمیت فعالیت تشکلهای اسلامی سیاسی دانشجویان گفت: افول فعالیت‌های تشکل‌ها برای فضای سیاسی دانشگاه و به تبع آن فضای سیاسی کشور زنگ خطر است، اگر نتوانیم تشکل‌هایی داشته باشیم که دانشجویان را جذب کنند، امکان دارد دانشجویان جذب گروه‌های بدون شناسنامه شوند یا اوقات فراغت خودشان را صرف فعالیت‌هایی کنند که چندان مناسب دانشگاه و فرهنگ دانشگاهی نیست.

وی در پایان گفت: باید با کمک یکدیگر بازنگری و بررسی کنیم که چه می‌توان کرد که تشکل‌ها با قدرت بیشتری بتوانند در دانشگاه‌ها فعالیت کنند و قدرت جذب بیشتر دانشجویان را داشته باشند.

درهر حال باید فکری به حال این روزهای تشکل‌های دانشجویی کرد، جنبش دانشجویی با تمام تاثیرگذاری خود، با مشکلاتی از قبیل سیاسی‌کاری، فاصله گرفتن از مردم، عدم جذب مخاطب و ضعف تحلیل و محتوا مواجه شده است که با اندکی برنامه‌ریزی می‌توان اقتدار گذشته جنبش دانشجویی را بار دیگر بازگرداند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.