خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

زمینه همکاری ایران و سوئیس برای توسعه استارتاپ‌ها فراهم است

چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 - 14:54
ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور معتقد است در شرایط فعلی، زمینه توسعه و چرخش استارتاپ‌ها بین دو کشور فراهم شده است.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با مورودل آمبروجیو، دبیر هیات دولت سوئیس در امور آموزش تحقیقات و نوآوری، دیدار و گفت‌وگو کرد؛ در این دیدار زمینه‌های همکاری دو کشور در حوزه علم و فناوری بررسی شد.
ستاری در این دیدار با اشاره به ضرورت توسعه و چرخش استارتاپ بین دو کشور، گفت: «یکی از فرصت‌های بسیار مناسب برای همکاری ایران با کشور سوئیس می‌تواند چرخش متخصصین و استارتاپ‌ها و بهره‌گیری هر یک از طرفین از این برنامه‌ها و رویدادها باشد».
وی افزود: «ایران آمادگی لازم برای چرخش استارتاپ‌ها بین دو کشور را دارد و حاضر به همکاری با مراکز تحقیقاتی کشور سوئیس است».
به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، ایران در دنیا به واسطه داشتن تعداد زیاد جوان، شناخته شده است به همین دلیل باید از این ظرفیت بزرگ و خدادادی به صورت درستی بهره بگیرد.
وی همچنین تصریح کرد: «در گذشته نه چندان دور، تکیه ایران به منابع زیرزمینی و نفت و گاز بود، اما با روی کار آمدن دولت روحانی، یک چرخش بزرگ در اقتصاد کشور به وجود آمد و نیروی انسانی و جوانان نقطه اتکای دولت و اقتصاد شدند».
ستاری ادامه داد: «با توجه به آمار بالای نیروی انسانی و جوانان کشور، منطقی است که به این خیل عظیم تکیه کنیم و شکوفایی اقتصاد کشورمان را به دست آنها بسپریم».
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه ایران علاقه‌مند به توسعه اکوسیستم فناوری است، تاکید کرد: «در تلاش هستیم تا به کمک جوانان و دانشجویان کشورمان، اکوسیستم کارآفرینی را با افزایش تعداد پارک‌ها و مراکز رشد توسعه دهیم و بستر مناسبی برای ایجاد فضای کسب و کار و اشتغال جوانان ایجاد کنیم».
وی در ادامه عنوان کرد: «اکو سیستم کارآفرینی لازم برای توسعه فضای کسب‌وکار در شرکت‌های مستقر پارک‌ها و مراکز رشد فراهم شده است».
ستاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «ایران توانمندی بالایی در حوزه‌های سلول‌های بنیادی، زیست فناوری و ارتباطات و اطلاعات دارد».
به گفته وی، نسل حال حاضر کشور، نخستین نسلی است که فضای کسب و کار خود را در جامعه دانشی کشور ایجاد می‌کند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: «در حوزه فناوری همکاری‌هایی را با کشور چین، روسیه و اتریش آغاز کرده‌ایم و قرار است که این همکاری‌ها را با کشور اسپانیا نیز داشته باشیم».
وی با اشاره به تعداد زیاد ایرانیان حاضر در کشور سوئیس، بیان کرد: «تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور سوئیس مشغول به تحصیل هستند و اساتید خبره ایرانی نیز در کشور شما فعالیت علمی می‌کنند که همین موضوع می‌تواند نقطه اتکای توسعه همکاری دو کشور در زمینه چرخش مغزها و متخصصین باشد».

چرخش مغزها را جایگزین فرار مغزها کنیم
در ادامه این دیدار دو جانبه مورودل آمبروجیو دبیر هیات دولت سوئیس در آموزش، تحقیقات و نوآوری نیز با ابراز شگفتی از حضور تعداد بالای ایرانیان فعال در پارک زوریخ (بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین مرکز و موسسه فناوری کشور سوئیس) گفت: «از هر 10 نفر تنها دو سوئیسی در مرکز تحقیقاتی سوئیس مشغول به فعالیت است و بقیه از دیگر کشورها هستند که این موضوع نشان می‌دهد کشور سوئیس برای همکاری‌های موثر با دیگر کشورها آمادگی کامل دارد».
وی افزود: «65 درصد دانشجویان دکتری ما اهل سوئیس نیستند و این نشان از آمادگی سوئیس و فراهم بودن یک پلت‌فرم موفق برای همکاری با کشورهای دیگر است».
به گفته آمبروجیو، پتانسیل‌های خوبی برای همکاری‌های دوجانبه علمی و فناورانه بین دو کشور وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.
وی همچنین بیان کرد: «دو کشور می‌توانند همکاری‌های دانشگاهی خود را توسعه دهند تا به جای فرار مغزها؛ چرخش مغزها ایجاد شود».
دبیر هیات دولت سوئیس در آموزش، تحقیقات و نوآوری ادامه داد: «کشور سوئیس نیز علاقه‌مند به همکاری‌های فناورانه با ایران است، خصوصا در حوزه‌های اکوسیستم فناوری، استارتاپ‌ها، انتقال تکنولوژی و چرخش مغزها و متخصصین».
وی در ادامه تصریح کرد: «قطعا همکاری در حوزه استانداردها و دریافت گواهی برندسازی و بازاریابی یکی از مهم‌ترین و مطرح‌ترین زمینه‌های همکاری بین دو کشور می‌تواند باشد».
آمبروجیو، با اشاره به اینکه ایران یک فرصت منحصر به فرد برای همکاری با سوئیس محسوب می‌شود، گفت: «یکی از تفاوت‌های ایران با کشورهایی مثل چین و برزیل، این است که می‌توانید آزادانه با موسسات مختلف برای انجام تحقیقات وارد عمل شوید و از تشریفات مرسوم و دست و پاگیر دولتی آزاد هستید».
وی تعریف شیوه جدید برای آغاز همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور را ضروری خواند و گفت: «ما بسیار موافق هستیم که به یک مدل جدید همکاری برسیم و تعاملات سریع‌تر برقرار و اجرایی شود، به جای آنکه وقت و هزینه‌های زیادی صرف تهیه تفاهم‌نامه و اسناد بی‌فایده کنیم».
دبیر هیات دولت سوئیس در آموزش، تحقیقات و نوآوری با ابراز خرسندی از سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور کشورمان به سوئیس، گفت: «امیدواریم با این سفر، توسعه همکاری‌های دو جانبه دو کشور هر چه زودتر آغاز شود و شاهد شکوفایی این روابط باشیم».
در این دیدار علی‌ مرتضی بی‌رنگ، قائم‌مقام معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در امور بین الملل، نیز گزارشی از «سوابق همکاری دو کشور و دیدارهای صورت گرفته دو جانبه در حوزه فناوری»، «تهیه و رونمایی از گزارش آنکتاد» و «پیشرفت‌های علمی و فناورانه» ایران ارائه کرد.
در ادامه این دیدار، محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با اشاره به این اینکه علم و فناوری می‌تواند یکی از جنبه‌های تعاملات دو جانبه و همکاری‌های دو طرفه بین ایران و سوئیس باشد، گفت: «بهترین مدل همکاری دو کشور می‌تواند فراهم کردن بستر و فضای فعالیت در ایران باشد که تا سقف 70 درصد هزینه‌ها توسط ایران تامین شود».
وی افزود: «دومین حالت این است که از توانمندی سوئیس در بحث استانداردها و گواهی‌های بین‌المللی بهره بگیریم خصوصا در حوزه‌های پزشکی و دارویی».
به گفته شیخ زین‌الدین، ایران پتانسیل خوبی در حوزه استارتاپ‌های زیست فناوری و دارویی دارد که اگر گواهی‌های لازم و استانداردهای ضروری بین‌المللی را کسب کنند شرایط بهتری برای فعالیت و عرض اندام در دنیا خواهند داشت.
در این دیدار مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در ایران نیز با اشاره به توانمندی و دسترسی سوئیس به مراکز ثبت مالکیت معنوی و تجربه کافی در حوزه مالکیت فکری، گفت: «سوئیس پتانسیل‌های قوی را برای همکاری با ایران در این زمینه دارد».
وی افزود: «در حوزه استارتاپ نیز شرکت‌ها و سازمان‌هایی را شاهد هستیم که برای سرمایه گذاری و توسعه فضای استارتاپی به ایران کمک می‌کنند».
به گفته سفیر سوئیس، رئیس جمهوری سوئیس فارغ از هرگونه ملاحظه آمریکایی‌ها نسبت به دعوت و میزبانی از روحانی اقدام کرد و اوایل ماه جولای پذیرای رئیس جمهور ایران خواهند بود و این دیدار برای رئیس جمهوری سوئیس بسیار مهم است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.