خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ساخت پنجره هوشمندی که از ورود نور و گرما جلوگیری می‌کند

پنج‌شنبه 20 اردیبهشت 1397 - 12:15
پنجره

محققان سوئیسی مشغول ساخت پنجره هوشمندی هستند که با وجود شفافیت از ورود بیش از حد گرما و نور به داخل اتاق جلوگیری می‌کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، پنجره‌ها اجازه می‌دهند گرما و نور وارد اتاق شوند. در همین راستا محققان سوئیسی مشغول ابداع یک روش ساده هستند تا با قرار دادن آینه‌های منعکس‌کننده کوچک در پنجره‌ها آنها را هوشمند و اتاق‌های خانه را به فضایی راحت‌تر تبدیل کنند.

محققان EPFL و Empa در سوئیس مشغول ساخت پنجره‌های هوشمند ساده‌ای هستند که شفاف می‌ماند اما به همه اشعه‌های نور اجازه ورود به خانه را نمی دهند و همزمان از ورود گرما نیز جلوگیری می‌کنند.

این محققان با کمک لیزرهایی دقیق یک ساختار میکرو روی سطح یک فیلم ساختند. آینه‌های کوچک که به لنزهای CPC مشهورند، روی خلل و فرج این سطح بخار شده و روی خلل و فرج این سطح می‌نشینند. فیلم فراوری شده را می‌توان روی شیشه یا پنجره‌های دوجداره قرار داد. در این وضعیت طیفی از آینه‌های کوچک نور خورشید را به شیوه‌ای کارآمدتر وارد اتاق می‌کنند و حتی تاریک‌ترین گوشه‌ها را نیز روشن می‌کنند.

محققان در آزمایش‌های خود توانستند ۸۰ درصد نور ورودی به پنجره را منحرف و آن را به طور افقی در اتاق منتشر کنند.

به گفته محققان این پنجره در زمستان نیز نور و گرما را منتشر می‌کند اما از درخشندگی زیاد و گرمایش بیش از حد در تابستان جلوگیری می‌کند.

منبع: مهر

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.