خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دکتر ولایتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

آزمون بزرگ اروپا برای عمل به تعهدات خود در برجام

شنبه 22 اردیبهشت 1397 - 17:26
دیدار هیات موسسه مطالعاتی والدای روسیه  با دکتر علی اکبر ولایتی

عضو شورای عالی نظارت بر برجام گفت:‌ روسیه، چین فرانسه، آلمان و انگلیس تاکید کرده‌اند که آمریکا نباید از برجام خارج شود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، دکتر علی‌اکبر ولایتی درباره اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در خروج از بر برجام گفت: «آمریکا با خروج خود از برجام تنها این را ثابت کرد که مثل گذشته هر وقت فرصت کند معاهدات دوجانبه را زیر پا می گذارد و نمی شود به آن‌ها اعتماد کرد.»

وی افزود: «انسان فراموش کار است و گذشت زمان و اصل فراموشی باعث می شود تا ذهنیت اینکه آمریکا قابل اعتماد نیست، ضعیف شود . این یک اصل است که نمی توان به آنها اعتماد کرد.»

ولایتی تصریح کرد: «روسیه، چین فرانسه، آلمان انگلیس تاکید کرده اند که آمریکا نباید از برجام خارج شود. اما با توجه به عصیان بین‌المللی که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا کرده، فکر می‌کند که سطح جهان قلمرو آمریکا است در حالی‌که این نوع ادعاها و ذهنیت‌ها مربوط به قرن نوزدهم است و الان آمریکایی‌ها فکر نکنند که می‌توانند در کشورهای دیگر طوری عمل کنند که گویی انتظارشان این است که هر سخنی رئیس‌جمهوری آمریکا بگوید از آن تبعیت کنند، زیرا عادت کرده‌اند چون بعضی از کشورها متاسفانه با توجه به ضعف و نفسی که در حکومت‌هایشان است، می‌خواهند همه را به یک چشم نگاه کنند اما به جمهوری اسلامی ایران که می‌رسند، می‌بینند یک ذهنیت دیگری دارد.»

عضو شورای عالی نظارت بر برجام گفت: «روسیه و چین نقض عهدی در تاریخ روابطمان انجام نداده اند ولی درباره اروپا، این 2 3 هفته آزمون بزرگی برای اروپا است تا به تعهداتی که داده اند عمل کنند یا اینکه بگویند می خواهند تابع آمریکا باشند.»

ولایتی گفت: «گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی ثابت کرده است که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه در مقابل زورگویی آمریکا تسلیم نخواهد شد. در حالی که می‌دانیم سایر کشورها مانند روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس به آمریکا توصیه کردند که نباید از این قرارداد بین‌المللی خارج شود

این عضو هیات عالی نظارت بر برجام گفت: «درباره اروپایی‌ها و سایر اعضا باید بگویم تا جایی که مربوط به روسیه و چین می‌شود، تاکنون از آن‌ها نقض عهد ندیده‌ایم و همواره به تعهدات خود پایبند بوده‌اند. اروپایی‌ها نیز قول دادند اما همان‌طور که دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است، این دو سه هفته آزمونی برای اروپایی‌هاست برای اینکه نشان دهند واقعا به تعهدات‌شان پایبند هستند یا اینکه می‌خواهند از آمریکا تبعیت کنند و این موضوع بیش از اینکه برای جمهوری اسلامی ایران زیان‌بخش باشد، برای حیثیت سیاسی اروپایی‌ها زیان‌بخش است اگر که بخواهند تابعی از متغیر آمریکا باشند.

ولایتی تاکید کرد: «نقض عهد آمریکا حد و مرزی ندارد، یک روز از کنوانسیون مربوط به محیط زیست خارج می‌شوند، روز دیگر قرارداد مربوط به تولید گازهای گلخانه‌ای را نقض می‌کند و امروز هم این قرارداد هسته‌ای را نقض کرده‌اند، اما جمهوری اسلامی ایران این توان را دارد که در مقابل تهدیدات آمریکا بایستد و حضور خودش را در منطقه قوی‌تر کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: «باید تاکید کنم ما با کشورهای سوریه، لبنان، فلسطین و یمن هماهنگ هستیم و با یکدیگر از حیثیت و حرمت منطقه‌ای این کشورها حمایت می‌کنیم و حضور جمهوری اسلامی ایران به درخواست دولت قانونی این کشورها است. همچنین در حوزه دفاعی هم نمی‌توانند چیزی را به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کنند.»

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.