خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

توسط سفیر اردهال

تصحیح تذکرة خلاصة‌الاشعار و زبدة‌الافکار چاپ شد

سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1397 - 13:55
کتاب

نسخه تصحیح شده کتاب تذکرة خلاصة‌الاشعار و زبدة‌الافکار توسط انتشارات سفیر اردهال منتشر و راهی بازار نشر شد.

به‌گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از روابط عمومی انتشارات سفیر اردهال، کتاب تذکرة خلاصة‌الاشعار و زبدة‌الافکار (بخش شعرای دارالسلطنة قزوین) تألیف میرتقی‌الدین کاشانی با تصحیح و تحقیق سعید فرمانی به تازگی توسط انتشارات سفیر اردهال منتشر و راهی بازار نشر شده است.

تذکره «خلاصة‌الاشعار و زبدة‌الافکار» مفصّل‌ترین و گسترده‌ترین تذکره عمومی تاریخ ادبیات فارسی شمرده شده است. میرتقی‌الدین کاشانی مؤلف این تذکره، از سخن‌سنجان و نویسندگان عهد صفوی، حدود سال ۹۵۶هـ‌.ق در کاشان متولد شده است. درگذشت او را نیز حدود سال‌های ۱۰۲۲ تا ۱۰۲۴هـ‌.ق نوشته‌اند. او از شاگردان محتشم کاشانی بود و در شعر، «ذکری» تخلص می‌کرد.

میرتقی‌الدین به دلیل تدوین چنین اثری از همان دوران به «میر تذکره» شهرت یافت. میرتقی تذکره عظیم خود را که مهم‌ترین اثرش محسوب می شود، حدوداً ۴۰ سال بین سال‌های ۹۷۵ تا ۱۰۱۶هـ‌. ق تألیف کرده است. خلاصة‌الاشعار از یک مقدمه، چهار فصل ابتدایی، چهار رکن، مقدمه خاتمه، و خاتمه‌ای مبتنی بر دوازده اصل تشکیل شده است که هر اصلی از این اصول به ناحیه جغرافیایی خاصی اختصاص دارد و معرفی شاعران هم‌ روزگار میرتقی را شامل می‌شود. اصل پنجم از خاتمه مربوط است به ذکر شاعران دارالسلطنه قزوین.

میرتقی کاشانی در اصل پنجم از خاتمه، ۲۵ شاعر از شاعران قزوین را که نیم‌قرنی در آن روزگار پایتخت ایران‌زمین بوده‌، معرفی کرده و بیش‌وکم گزیده‌ای از اشعار هر کدام را آورده است. تا آنجا که می‌دانیم، دیوان هیچ‌یک از شاعرانی که نامشان در این اصل آمده (اگر صاحب دیوان باشند)، یا تا به حال یافت نشده و یا اگر دیوان موجود است، تصحیح و چاپ نشده است.

مصحح این کتاب، تصحیح حاضر را بر پایه۷ نسخه خطی از این تذکره مهم که تا به این لحظه از لابه‌لای کتابخانه‌های ایران و جهان یافت شده، قرار داده است. تصحیح بخش قزوین از تذکره خلاصة‌الاشعار، به‌طور گسسته و پیوسته حدود ۴-۵ سال زمان برده است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.