خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

افرادی که به خارج از کشور می‌روند نخبه نیستند!

سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1397 - 16:00
سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه نخبه کسی است که در کشور خودش فعالیت کند گفت: طبق امار اخذ شده از دانشجویانی که در خارج تحصیل می‌کنند، تعداد افرادی که به کشور بازگشته‌اند محدود است. 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سورنا ستاری در حاشیه نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد تحصیلکرده در جمع خبرنگاران درباره میزان ماندگاری برگشت نخبه‌ها اظهار کرد: هر ساله براساس آمار بنیاد نخبگان که عمدتا دانشجویان برتر کنکور هستند این آمار جمع‌آوری می‌شود. من تمایل ندارم به افرادی که به خارج از کشور می‌روند نخبه بگویم نخبه از نظر ما فردی است که فعالیتی در کشور کرده باشد.

وی با اشاره به ماندگاری دانشجویانی که به خارج از کشور می‌روند، گفت: این آمار هر دو سال یکبار گرفته می‌شود و تعداد افرادی که به کشور بازگشته‌اند محدود است.

ستاری درباره تاثیر نرخ ارز در ماندگاری یا خروج دانشجویان از کشور گفت: ممکن است این شرایط به نفع کشور باشد. باید سیاست بازگشت توسعه پیدا کند و نوع اقتصاد را به اقتصاد دانش بنیان تغییر دهیم. در این زمینه یک سیاست حمایتی برای برگشت تعبیه شده که هم اکنون مورد استقبال قرار گرفته، اما هنوز به نقطه ایده آل نرسیده ایم.

وی در خصوص بازگشت نخبگان (کاوه مدنی) گفت: این مسائل را نباید سیاسی کنیم که اگر سیاسی شود از کنترل خارج می‌شود و سبب مناقشات سیاسی می‌شود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.