خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معرفی سه کتاب برتر سال در حوزه مطالعات ایران توسط سفارت ایران در لندن

چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 13:17
معرفی سه کتاب برتر سال در حوزه مطالعات ایران توسط سفارت ایران در لندن

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن سه کتاب برتر در حوزه مطالعات ایران که در سال ۲۰۱۷ در انگلیس منتشر شده‌اند را معرفی کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن سه کتاب برتر در حوزه مطالعات ایران که در سال 2017 در انگلیس منتشر شده‌اند را معرفی کرد.

حمید بعیدی نژاد در این خصوص عنوان کرد: در این ابتکار جدید، با هدف معرفی کتابهای برتر منتشر شده در انگلیس، فرآیند مطالعه و بررسی آثار مربوط به مطالعات ایران از چند ماه پیش آغاز شد که طی آن ابتدا از میان آثار منتشر شده در حوزه مطالعات فرهنگ و تمدن ایران، با توجه به معیارهای علمی لازم، فهرستی متشکل از بیست کتاب که همگی در سال 2017 میلادی در انگلستان چاپ شده بودند تهیه شد که نهایتاً با مشورت و همفکری اساتید از آن میان سه کتاب برتر انتخاب و معرفی شد.

نویسندگان این سه کتاب شب گذشته در سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن حضور یافته و ضمن دریافت لوح تقدیر، خلاصه و محورهای مهم کتاب خود را ارائه کردند.

کتاب "برونو دُ نیکلا" استاد و محقق دانشگاه لندن در خصوص نقش زنان در دوره مغول در ایران که توسط دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند منتشر شده است، در ادامه مطالعات قبلی وی در حوزه مطالعات دوره مغول در ایران کتابی بدیع است. وی با مطالعه اسناد جدید به مطالعه تاثیر پذیری خاتونها، که همان همسران مغولها هستند و نهایتاً هم مانند خود مغولها تحت تاثیر فرهنگ قوی ایران به اسلام گرویدند، از فرهنگ زنان ایران و نقش آنان در جامعه ایران در عصر مغول پرداخته است.

کتاب بعدی برتر، اثر "علی پایا" استاد ایرانی کالج اسلامی لندن است که هنوز چند ماهی از انتشار آن توسط دانشگاه راتلج نمی‌گذرد. عنوان این کتاب، "اسلام، مدرنیته و هزاره جدید" است. وی در این اثر به رویکردهای مدرنیته در حوزه مطالعات اسلام و ایران اشاره کرده و به نقادی این آثار پرداخته است.

کتاب سوم، کتاب "تاریخ هنر ایران" نوشته "مویا کری" محقق موزه ویکتوریا آلبرت در لندن است که به تفصیل تمام به معرفی آثار تمدنی و هنری ایران در قرن نوزدهم در این موزه پرداخته است.

این سه کتاب در کنار کتابهای دیگری که در سال گذشته توسط نویسندگان انگلیسی و ایرانی به زبان انگلیسی در انگلستان منتشر شدند، نشان از پویایی مطالعات و تحقیقات پیرامون فرهنگ و تمدن ایران دارد و تلاش برای آشنایی و معرفی آثار برتر منتشر شده حداقل توجه بیشتر جامعه ایرانی به این آثار را فراهم می‌کند.

کد خبر: 389745
کلمات کلیدی:
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.