خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کشف سیاه‌چاله ای ۲۰ میلیارد برابر بزرگ‌تر از خورشید

پنج‌شنبه 27 اردیبهشت 1397 - 10:45
کهکشان

محققان سیاه‌چاله عظیمی رصد کرده‌اند که با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال رشد است. هنگام انتشار نور از سیاه‌چاله حجم آن ۲۰ میلیارد برابر خورشید است و هر یک میلیون سال یک درصد بزرگ‌تر می شود.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، محققان معتقدند که این سیاه‌چاله دوردست هر دو روز یک بار حجمی معادل خورشید را می‌بلعد.

محققان با استفاده از اطلاعات تازه منتشر شده ماهواره Gaia (متعلق به سازمان فضایی اروپا) تائید کردند شیء درخشان آسمانی در حقیقت یک سیاه‌چاله است. به نظر می‌رسد هنگام انتشار نور از آن، حجم سیاه‌چاله ۲۰ میلیارد برابر خورشید باشد.

کریستین ولف، یکی از ستاره‌شناسان دانشگاه ملی استرالیا و مولف ارشد این تحقیق، می‌گوید: «این سیاه‌چاله با چنان سرعتی در حال رشد است که درخشش آن هزاران برابر بیش از کل یک کهکشان است. درخشش عجیب آن نیز به دلیل بلعیدن اجسام آسمانی است که گرما و اصطکاک تولید می‌کنند».

او در این باره می‌افزاید: «اگر این هیولا در مرکز کهکشان راه شیری قرار گیرد، ۱۰ برابر درخشان‌تر از ماه کامل خواهد بود. انرژی‌ای که این سیاه‌چاله منتشر می‌کند بیشتر نور مافوق بنفش است البته همراه آن اشعه‌های ایکس نیز منتشر می‌شوند. به همین دلیل اگر این سیاه‌چاله در مرکز کهکشان راه شیری بود، زندگی روی زمین را غیر ممکن می‌کرد».

ولف و همکارانش نور این سیاه‌چاله را با تلسکوپ SkyMapper در رصدخانه ANU Siding Spring رصد کردند. در مرحله بعد با استفاده از ماهواره Gaia از ثابت بودن آن اطمینان حاصل کردند و به این ترتیب مطمئن شدند این شی دوردست یک سیاه‌چاله عظیم است.

خوشبختانه این سیاه‌چاله از زمین دور است.

منبع: مهر

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.