خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عراقچی در جمع خبرنگاران:

هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی‌ها نداریم

یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 - 17:18
دیدار عباس عراقچی با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه ما هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی ها نداریم، گفت: کمیسیون مشترک برجام این هفته بدون حضور آمریکا و به درخواست ایران در وین تشکیل می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در حاشیه نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: هفته گذشته نشست بروکسل را داشتیم که بیانیه خوبی از طرف کشورهای اروپایی صادر شد و آنها تعهد خودشان را در ادامه برجام و تامین منافع ایران اعلام کردند.

وی گفت: همکاری‌های اروپا با ایران شامل فروش نفت و گاز و دیگر حوزه های همکاری است و ما باید ببینیم که آیا اروپایی‌ها می‌توانند این هدف ها را تامین کنند یا خیر. به نظر ما آنها و روسیه و چین جدی هستند ولی اینکه توان این کار را دارند یا خیر محل تردید جدی است و برای همین ما مذاکرات جدی را با آنها خواهیم داشت و آنها باید به ما تضمین دهند که قادر هستند منافع ایران را در برجام تامین می‌کنند.

عراقچی با بیان اینکه مذاکرات ما صرفا در محدوده برجام است، گفت: منافع ما از برجام براساس خواسته های ماست و ما همچنان به تعهدات خود در قالب برجام متعهد هستیم و فراتر از آن کاری نخواهیم کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه ما هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی ها نداریم اعلام کرد: کمیسیون مشترک برجام بدون حضور آمریکا و به درخواست ایران در وین در هفته جاری تشکیل می‌شود تا بررسی کنیم که چگونه باید این مسیر را ادامه بدهیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان ادامه داد: تضمین ها باید بررسی شود لذا تیم های حقوقی کشورمان در حال بررسی هستند تا مشخص شود چه تضمین هایی را می توانیم اخذ و برقرار کنیم و مطمئن شویم به خواسته هایمان خواهیم رسید. این مهم می تواند شامل تضمین های حقوقی از طرف اروپا باشد یا اینکه می تواند شامل سازوکارهایی باشد که خودمان تعبیه می کنیم تا در صورت تخلف طرف مقابل از تعهداتش، بتوانیم به فعالیت هایمان بازگردیم لذا ایده های مختلفی مطرح است.
عراقچی یادآور شد: روز جمعه هفته جاری نیز کمیسیون مشترک برجام تشکیل خواهد شد؛ در گذشته کمیسیون مذکور به طور مستمر هر سه ماه یک بار برگزار می شد اما اکنون به درخواست ایران و بدون حضور امریکا تشکیل می شود زیرا امریکا دیگر مشارکت کننده در برجام نیست.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به محور جلسه کمیسیون مشترک برجام، خاطرنشان کرد: این جلسه برای بررسی ابعاد ناشی از خروج امریکا از برجام است و اینکه کشورهای مشارکت کننده چگونه می توانند در برجام به تعهداتشان عمل کنند و در این میان چطور نبودن امریکا در توافقنامه را جبران و خواسته های ایران را تامین کنند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.