خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو هیأت علمی مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران:

ارزش‌های انقلاب اسلامی باید به صورت عقلانی تبیین شود

جمعه 11 خرداد 1397 - 11:12
اکبر طلابکی، عضو هیأت علمی مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران

عضو هیأت علمی مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران گفت: اگر بتوانیم ارزش‌های انقلاب اسلامی را به صورت عقلانی تبیین کنیم، می‌توانیم برنامه‌ای برای رسیدن به جامعه سالم داشته باشیم.

به‌گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های قرآن و انقلاب اسلامی در جهان، پنجشنبه 10 خرداد با موضوع انقلاب اسلامی و جهانی‌سازی ادبیات قرآنی با حضور اکبر طلابکی، عضو هیأت علمی مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد.

اکبر طلابکی در این نشست با اشاره به ضرورت تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی، گفت: یکی از حقوق انسان این است که در جامعه‌ای سالم رشد کند و دقیقا هدف امر به معروف و نهی از منکر این است که یک انسان بتواند در جامعه خود به لحاظ روحی و جسمی رشد سالمی داشته باشد اما اکثر کتب موجود در تبیین امر به معروف و نهی از منکر به جنبه سلبی آن توجه داشته‌اند، این در حالی است که ما باید به جنبه‌های ایجابی آن نیز توجه داشته باشیم.

این عضو هیأت علمی مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، موضوع امر به معروف و نهی از منکر را ضامن جامعه سالم دانست و گفت: انقلاب اسلامی به دنبال این است که ارزش‌های جهان‌شمول خود را در خارج از کشور نیز متبلور کند و به سمت امت واحد جهانی برود؛ موضوعی که در ابتدای قانون اساسی به آن اشاره شده است.

وی با اشاره به تلاش کشورهای غربی در ایجاد جامعه سالم گفت: غربی‌ها با راه‌اندازی سازمان حقوق بشر و ساز و کار گسترده آن به دنبال ایجاد جهانی سالم هستند؛ ما نیز می‌توانیم با ادبیات خودمان این هدف را دنبال کنیم، چراکه ما برای رعایت حقوق دیگران به مبنای عقلی و شرعی با عنوان ‌امر به معروف و نهی از منکر نیاز داریم.

طلابکی لازمه این کار را تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی به صورت عقلانی دانست و گفت: متاسفانه امروز تصور صحیحی از موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه شکل نگرفته و اگر بتوانیم ارزش‌های انقلاب اسلامی را به صورت عقلانی تبیین کنیم، ابتدا می‌توانیم برنامه‌ای برای رسیدن به جامعه سالم در داخل کشور پیاده کنیم و در ادامه آن را به سایر کشورها تسری دهیم.

وی یادآور شد: در اصل هشتم قانون اساسی که می‌گوید امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگان است، 3 دستور وجود دارد که عبارت است از: مردم به مردم، دولت به مردم و مردم به دولت. متاسفانه بیشترین تمرکز بر موضوع امر به معروف و نهی از منکر بر 2 مورد اول معطوف است، حال آنکه مورد آخر به عنوان اولویت اول در این موضوع، همواره مورد تأکید و توصیه مقام معظم رهبری بوده است.

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.