خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس کل بیمه مرکزی خبر داد؛

تاسیس و فعالیت ۴ دفتر بیمه گران خارجی در ایران

جمعه 11 خرداد 1397 - 12:12
بیمه مرکزی ایران

رئیس کل بیمه مرکزی از تاسیس و فعالیت ۴ دفتر توسط بیمه گران خارجی در ایران خبر داد و اظهار کرد: تاسیس این دفاتر البته به معنای فعالیت در ایران نیست، شرکت‌های بیمه اروپایی برای آنکه در ایران فعالیت کنند یا باید در ایران شعبه دایر کنند یا سهام شرکت‌های ایرانی را بخرند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، عبدالناصر همتی افزود: یک درخواست دیگر برای راه اندازی دفتر توسط شرکت های خارجی نیز در دستور کار قرار دارد. البته تاسیس این دفاتر البته به معنای فعالیت در ایران نیست، بلکه بیشتر برای آن است که بتوانند از شرکت‌های بیمه ایرانی کار بگیرند.

وی تصریح کرد: شرکت های بیمه اروپایی برای آنکه در ایران فعالیت کنند یا باید در ایران شعبه دایر کنند یا سهام شرکت‌های ایرانی را بخرند.

رئیس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: قبل از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، شرایط به خوبی در حال پیشرفت بود؛ اما بعد از آن روند همکاری‌ها مقداری کُند شد. ما حق بیمه برای پوشش‌های اتکایی به طرف‌های اروپایی را به یورو پرداخت می‌کنیم و در زمان بروز خسارت نیز به یورو این خسارت‌ها را دریافت می کنیم.

همتی گفت: بیشتر ذخایر ارزی بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه نیز به یورو است؛ با این حال برای پوشش برخی از ریسک‌های موجود در صنایع نیاز به دلار و سایر ارزها داریم که این موضوع باعث می‌شود تا حق بیمه مقداری گران تر شود.

وی با اشاره به اعطای مجوز به چند شرکت ایرانی برای پوشش اتکایی بیمه‌های زندگی اظهار داشت: ما پوشش‌های خوبی را از یکی از شرکت‌های بیمه اروپایی در زمینه بیمه‌های زندگی گرفتیم؛ این اجازه برای این داده شد تا شرکت‌های ایرانی با محصولات جدید بیمه‌گران اروپایی آشنا شده و آموزش های لازم را در این زمینه ببینند.

رئیس شورای عالی بیمه، در عین حال بیشتر مشکلات در روابط با بیمه گران اروپایی را مربوط به نقل و انتقال پول دانست و افزود: حق بیمه و دریافت خسارت نیازمند انتقال پول است و هنوز سیستم بانکی نتوانسته این مشکل را برای صنعت بیمه حل کند.

همتی تصریح کرد: با این وجود، حساب ویژه اتکایی را با قدرت حفظ کرده‌ایم و بخشی از پوشش های اتکایی را به آن می‌دهیم. در بحث واگذاری‌های اتکایی به طرف های خارجی حتما باید منافع دو طرف دیده شود و تا زمانی که این منافع لحاظ شود، به گسترش روابط بیمه ای ما با طرف های خارجی به ویژه اروپایی کمک خواهد کرد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.