خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

یاد امام انقلاب (6)؛

فهمی الهویدی: امام خمینی (ره) شخصیتی بی‌نظیر در میان جهان عرب و اسلام بود

دوشنبه 14 خرداد 1397 - 10:09
فهمی هویدی

یک تحلیلگر برجسته عرب‌زبان گفت: این درک والای امام خمینی (ره) از مفهوم دین بود که باعث شد انقلاب ایشان به‌‌عنوان بزرگ‌ترین انقلاب در تاریخ معاصر ثبت شود.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ در ایام رحلت امام خمینی (ره) قرار داریم. روز‌هایی که هرساله تداعی‌کننده ارتحال جان‌سوز شخصیتی بی‌بدیل و تکرارناشدنی است. رهبری که با قیام خود و با پشتوانه عظیم مردم توانست بنیان‌گذار یک نظام سیاسی و الهی در ایران اسلامی باشد.

امام خمینی (ره) منادی عزت بخش اسلام در عصر حاضر بود که ندای اسلام را به دورترین نقطه جهان رساند و راه و رسم مبارزه با استکبار با تاسی از مکتب اسلام را به همگان آموخت.

فهمی الهویدی تحلیلگر برجسته مصری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: «امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران شخصیتی شجاع و تاثیرگذار داشت و من بخشی از عمر خود را صرف مطالعه شخصیت این الگوی برجسته اسلامی کردم. امام خمینی کاریزمای خاصی داشتند و با این کاریزما توانستند مردم را کفن‌پوش به صحنه مبارزه و انقلاب بکشانند و در نهایت سقوط نظام شاهنشاهی را رقم بزند.»

وی با ابراز شگفتی از وجود چنین شخصیتی انقلابی در جهان اسلام، افزود: «جهان عرب پر است از شخصیت‌های مدعی قدرت ولی بدون درایت، افرادی که با وزش بادهای غرب و شرق بدان‌سو کشیده می‌شوند، ولی با مطالعه شخصیت امام خمیتی (ره) باید بگویم من تاکنون چنین فردی را در جهان عرب و اسلام نیافته‌ام.»

هویدی در این گفت‌وگو از ملت ایران با احترام یاد و تصریح کرد:‌ «ایرانی‌ها یک بال پر قدرت برای پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) بودند. درواقع باید گفت تجربه انقلاب اسلامی در ایران درسی برای همه ملت‌های جهان و به‌ویژه ملت‌های عرب است.»

این متفکر مشهور مصری گفت:‌ «این درک والای امام خمینی (ره) از مفهوم دین بود که باعث شد انقلاب ایشان به‌‌عنوان بزرگ‌ترین انقلاب در تاریخ معاصر ثبت شود. درواقع، او نه تنها بر نظام شاهنشاهی حکومت کرد، بلکه توانست بر ایرانِ هم‌دست با غرب چیره شود و موفقیت بزرگی به دست آورد.»

وی افزود: «موضوع بعد این است که امام خمینی (ره) در موضوع فلسطین غفلت نکرد، صهیونیست‌ها را از ایران راند و سفارت صهیونیستی در تهران را تبدیل به سفارت فلسطین کرد. ایشان همچنین به‌طور مداوم از موضوع فلسطین حمایت کردند و موضوع سوم اینکه امام خمینی (ره) جراتی داشت که هیچ نظام عربی یا اسلامی دیگر نداشتند و آن مقابله با آمریکا بود.»

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.