خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

اتفاق عجیبی که 7000 سال پیش برای مردان افتاد

سه‌شنبه 15 خرداد 1397 - 10:00
مردان

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تقریبا از هفت هزار سال پیش تنوع ژنتیکی مردان شروع به از بین رفتن کرده است.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا Futurity، نتایج جدید حاکی از آن است که تنوع ژنتیکی مردان به خصوص تنوع کروموزوم Y آنها، در حال فروپاشی است و این روند تا دو هزار سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. این فروپاشی چنان شدید بوده است که گویی در ازای هر 17 زن تنها یک مرد وجود داشته است.

این یافته‎های باعث شگفتی انسان‌شناسان و زیست‌شناسان شد اما حالا دانشمندانی مدارک جدیدی در این باره کشف کرده‌اند. این فروپاشی در نتیجه نسلی از جنگ‌ها بین قبایل پاتریکلیال (وابسته به دودمان پدری) بوده است.

این ایده ابتدا به ذهن چن ژنگ، دانشجوی جامعه‌شناسی دانشگاه استنفورد، رسید. ژنگ پس از خواندن مقدار زیادی از مطالب غلط سایت‌ها در این باره به فکر افتاد که منشا بحران کروموزوم Y از دوران نوسنگی را پیدا کند.

تنوع ژنتیکی انسان گهگاهی دچار بحران می‌شود اما بحران کروموزوم Y، که با بررسی الگوهای ژنتیکی انسان‌های مدرن به دست آمد، یک نمونه غیرعادی است چراکه این بحران تنها در مردان رویت شده و از طریق ژن‌های کروموزوم Y، که از پدران به پسران می‌رسد، شناسایی شده است.

همچنین این بحران بسیار جدیدتر از سایر رویدادهای زیستی مشابه است که این امر نشان می‌دهد منشای آن با تغییر ساختارهای اجتماعی مرتبط است.

به گفته دانشمندان، ساختارهای اجتماعی در حال تغییر بودند. حدود 1200 سال پیش، پس از آغاز کشاورزی و دامداری جوامع شروع به بزرگ شدن در اطراف گروه‌های خانوادگی کردند که بسیاری از آنها قبایل پاتریکلیال، فرهنگی با پیامدهای بالقوه بیولوژیکی قابل توجه، بودند؛ تمام اعضای این جامعه با یکدیگر مرتبط بودند.

مترجم: هانا حیدری

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.