خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

اظهارات تامل‌برانگیز مدیرکل آژانس درباره همکاری ایران با بازرسان

دوشنبه 14 خرداد 1397 - 15:23
دیدار یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با دکتر ظریف

مدیرکل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی می‌گوید بازرسان این نهاد به تمامی سایت‌های مورد نیاز در ایران دسترسی دارند، اما با این حال از ایران خواست تا «همکاری به‌موقع و فعالانه‌ای» با بازرسی‌ها داشته باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در اظهاراتی تأمل‌برانگیز از ایران خواست تا «همکاری به‌موقع و فعالانه‌ای» با بازرسی‌های مندرج در برجام داشته باشد.

آمانو که در نشست شورای حکام آژانس سخن می‌گفت، اظهار داشت آژانس به تمامی سایت‌ها در ایران که باید مورد بازدید قرار بگیرند، دسترسی دارد.

با این حال آمانو گفته است که «همکاری به‌موقع و فعالانه ایران در ارائه چنین دسترسی اجرای آن را تسهیل خواهد کرد ... و موجب تقویت اعتماد می‌شود.»

آژانس در آخرین گزارش خود برای یازدهمین مرتبه پایبندی ایران به این توافق را تأیید کرد.

یک دیپلمات ارشد در وین به خبرگزاری فرانسه گفته است که خواسته آمانو برای همکاری به‌موقع به این معنا نیست که ایران قواعد توافق را نقض کرده باشد، بلکه آژانس ایران را «تشویق می‌کند تا فراتر و بیش از الزامات»‌ توافق عمل کند. این دیپلمات گمنام در توضیح این مسئله به خبرگزاری فرانسه گفته است که ایران برای مثال می‌تواند از بازرسان برای بازدید از سایت‌هایی دعوت کند که برای دسترسی به آن‌ها تقاضایی نداشته‌اند.

کد خبر: 394561
کلمات کلیدی:
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.