خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ماده گرافنی برای جذب رطوبت کفش‌ها ابداع شد

چهارشنبه 16 خرداد 1397 - 10:45
کفش

محققان با کمک گرافن ماده‌ای ساخته‌اند که ۲ برابر ژل‌های سیلیکایی قابلیت جذب رطوبت دارد و می‌توان آن را در کفش و دستگاه‌های الکترونیک به کار برد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، کیسه‌های کوچک حاوی ژل سیلیکا که در همه چیز از جعبه‌های کفش گرفته تا بسته بندی‌های مختلف به کار می‌روند، عاملی مهم در جلوگیری از رشد قارچ و گسترش رطوبت هستند.

اکنون دانشمندان ماده‌ای ساخته‌اند که می‌تواند دو برابر ژل‌های سیلیکایی رطوبت جذب کند و به کارگیری آن در کفی کفش‌ها سبب می‌شود، پاپوش مذکور تازه و نو بماند. البته این یکی از کاربردهای آن است.

دانشمندان دانشگاه نیوساوث ولز در استرالیا این ماده را با به کارگیری نوعی گرافن (به نام اکسید گرافن) ساخته‌اند که شامل اتم‌های کربن، اکسیژن و هیدروژن است. این ماده از راه فراوری گرافیت (مدل سه‌بعدی گرافن) ساخته می‌شود.

با این روش ماده‌ای لایه لایه با رویه لمینیتی به وجود آمد که قابلیت‌های خارق العاده جذب دارد. از این ماده قبلا برای تولید غشایی استفاده می‌شد که نمک را از آب دریا جدا یا آب را از مواد رادیواکتیویته پاکسازی می‌کند.

محققان دانشگاهی برای درک بهتر قابلیت جذب این ماده آزمایش‌هایی انجام دادند. آنها متوجه شدند این ماده می‌تواند ۰/۵۸ گرم آب به ازای هر گرم اکسید گرافن جذب کند. همچنین آنها متوجه شدند با تغییر فضای بین هر لایه از اکسید گرافن آنها می‌توانند میزان قابلیت جذب رطوبت را تغییر دهند.

گفته شده است می‌توان از ماده مذکور در دستگاه‌های الکترونیک، دستگاه‌های تهویه هوا، کفش و بسته بندی‌های مختلف استفاده کرد.

ار آنجا که این ماده رطوبت را در دمای پایین‌تر از مواد خشک کننده فعلی خارج می‌کند، می‌توان آن را خشک و دوباره استفاده کرد.

منبع: مهر

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.