خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

نشست «آرشیو؛ حاکمیت، حافظه و میراث» به مناسبت روز جهانی آرشیو

جمعه 18 خرداد 1397 - 13:20
آرشیو

نشست «آرشیو؛ حاکمیت، حافظه و میراث» به مناسبت روز جهانی آرشیو برگزار می‌شود.

به‌گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا، نشست «آرشیو؛ حاکمیت، حافظه و میراث» که شعار جهانی امسال است، ۱۹ خردادماه برپا خواهد شد.

این نشست، به مناسبت روز جهانی آرشیو با حضور سیروس پرهام و عبدالله انوار ۱۹ خرداد ماه ساعت ۱۰ در سالن پرهام ساختمان آرشیو ملی برگزار می‌شود.

لازم به یادآوری است، آرشیو در هر موضوعی دستیابی به میزان موجودی و اطلاعات مربوط به آن حوزه را برای محققین آسان می‌سازد. در حال حاضر در برخی بخشها و رشته‌های کشور، آرشیو غنی و ساماندهی شده به روش دیجیتال قابل مشاهده است، اما در زمینه هنر چنین امری جدی گرفته نشده حال آنکه با توجه به روند فزونی پژوهش در رشته‌های هنر یک بانک اطلاعاتی قوی و کارآمد برای پژوهشگران ضروری است و از اینرو وجود آرشیو در موزه‌های هنری همچون صنایع دستی، نقاشی، مجسمه سازی، و... که در زمینه هنر مدرن و سنتی آثار ارزشمندی را نگهداری می‌کنند، بیشتر احساس می‌شود.

علاوه بر گنجینه‌ها، نمایشگاه‌ها و بسیاری دیگر از آثار هنری که زمینه نمایش ندارند نیز باید در نظر گرفته شود، بنابراین باید گفت متاسفانه در ایران هیچ منبع و مرکزی جهت ثبت و گردآوری حداقل فهرست آثار هنری و آرشیو اطلاعات به شکل منسجم وجود ندارد. این مقاله به شکل کاربردی به بحث آرشیو در موزه‌های هنری کشور می‌پردازد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.