خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کشف بقایای 56 کودک قربانی شده در پرو

سه‌شنبه 22 خرداد 1397 - 09:00
کودک

باستان‌شناسان بقایای 56 کودک از فرهنگ «چیمو» را پیدا کرده‌اند که 600 سال پیش برای آرام کردن خدایان باستانی پرو قربانی شده‌ بودند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از DailyMail، در کنار اسکلت‌های این کودکان، بقایای 30 شتر لاما نیز در پرو کشف شده است. دانشمندان براین باورند که این کودکان توسط فرهنگ چیمو قربانی شده‌اند.

چیمو نام فرهنگی قدیمی و پیشاکلمبی در کشور پرو است که توسط سرخپوستان بومی این کشور در زمانی حدود ۹۰۰ میلادی پدید آمد و اندکی پیش از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب منحل شد و به جامعه بزرگ‌تر فرهنگی اینکاها پیوست.

قربانی کردن این 56 کودک و 30 شتر لامای جوان بخشی از مراسم مذهبی برای قطع بارش باران بود؛ 600 سال چنان باران شدید و مداومی باریده شد که منجر به سیل و ویرانی در این منطقه شد.

این محل‌های دفن دسته‌جمعی در چندین قربانگاه چیموی دیگر نیز پیدا شده است، بسیاری از قربانی‌ها کودک بودند. به گفته باستان‌شناسان، این یافته‌ها نشان می‌دهد که «هانچاکو» محلی برای قربانی کردن انسان‌ها در تاریخ جهان است.

دکتر گابریل بارمستر، مدیر برنامه باستان‌‌شناسی هانچاکو، می‌گوید: «هیچ جای دیگری در جهان وجود ندارد که این تعداد محل تدفین با چنین ماهیتی (قربانگاه انسانی) داشته باشند».

این اسکلت‌های در اوایل ماه می کشف شد. سن این کودکان بین 11 تا 14 سال بوده است و بین سال‌های 1200 تا 1400 میلادی به خاک سپرده شده‌اند. دانشمندان هنوز به دنبال علت مرگ این قربانی‌ها هستند.

بدن‌های کوچک این کودکان در پارچه پیچانده شده است که برخی از آنها تا به امروز هم صحیح و سالم باقی مانده است. این امر نشان می‌دهد که این بدن‌ها قبل از مرگ آماده شده بودند که احتمال بخشی از مراسم قربانی کردن بوده است.

پرفسور جان ورانو، انسان‌شناس دانشگاه تولان، می‌‎گوید: «شواهد حاکی از آن است که این کودکان قربانی شده بودند».

به گفته وی، دانشمندان هنوز نتوانستند جنسیت این کودکان را مشخص کنند. همچنین هنور مشخص نیست که آنها متعلق به چه طبقه‌ای از جامعه چیمو بوده‌اند.

وی افزود: «هیچ اثری از بیماری در این کودکان یافت نشده است. همه آنها در شرایط سلامتی خوبی به سر می‌برند. این امر نشان می‌دهد که احتمالا به طبقه اجتماعی متوسط یا بالا تعلق داشته‌اند. هیچ دستبند، پیشکشی یا اثر هنری که تفاوت طبقه اجتماعی این کودکان را نشان بدهد، کشف نشده است».

مترجم: هانا حیدری

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.