خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

استاد دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با آنا:

پیشنهاداتم برای حل مشکلات مجردها را خدمت رهبری گفتم/ برخی اساتید دانشجویان را برای خارجی‌ها می‌دزدند

سه‌شنبه 22 خرداد 1397 - 06:45
حاج عبدالباقی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال که در دیدار مقام معظم رهبری با استادان به سخنرانی پرداخته بود تاکید کرد: استادانی در دانشگاه‌های کشور وجود دارند که دانشجویان را می‌دزدند و دائما در حال ناامید کردن آنها هستند.

دکتر مریم حاج عبدالباقی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره دیدار اساتید با مقام معظم رهبری که روز گذشته یکشنبه 20 خرداد در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار کرد: این دیدار در مجموع مفید است، اما به نظر بنده باید تعداد کمتری از اساتید به سخنرانی بپردازند ولی مسائل را بیشتر توضیح دهند و بازتر کنند و راهکارها را بهتر مطرح کنند شاید بهتر از این باشد که 10 نفر حرف بزنند و مباحث کلی را مطرح کنند.

وی افزود: همه سخنرانان سعی کردند این اتفاق رخ ندهد و مباحث مطروحه کاربردی و ارائه طریق باشد و لی به نظر باز هم کافی نیست. می‌توان تعداد کمتری سخنرانی کنند اما در کل موضوعات خوب بود و یک یا دو مورد نیز هم‌پوشانی داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال سخنان من دغدغه همه جامعه است. همه می‌دانیم بخشی از معضلات،‌ فسادی که در جامعه وجود دارد، بدحجابی، ناهنجاری‌های که دیده می شود مربوط به تجردهای زیاد از حد است. باید به حال این تجردها فکری شود چون ما به عنوان نماینده دانشگاهیان در این دیدار شرکت داشتیم نیتم این بود درباره اینکه دانشگاه در این زمینه‌ها چه‌ اقداماتی می‌تواند انجام دهد صحبت کنم، ولی وارد مسائل دیگر مانند مباحث اقتصادی نشدم به دلیل اینکه اگر هم ورود می‌کردم برخی مسئولین می‌گفتند وام ازدواج می‌دهیم، وام مسکن می‌دهیم و... در صورتی که اینها نیاز جوان امروز را رفع نمی‌کند. یکی از موضوعات دیگری که قصد داشتم درباره آنها صحبت کنم موضوع مسکن مهر بود که می‌توانست نقطه امیدی برای زوج‌های جوان باشد، دولت می‌توانست اشکالات را برطرف کند و آنها را به زوج‌های جوان اختصاص دهد که متاسفانه هم وقت نمی‌شد هم از حیطه دانشگاه خارج می‌شد.

حاج عبدالباقی درباره استفاده از نظر اساتید در مسائل کشور که رهبر انقلاب در این دیدار بر آن تاکید کردند گفت: حضرت آقا به وزرا و مسئولین بلندپایه کشور توصیه نمودند که با استادان دیدار داشته باشند، این خیلی قشنگ و جالب بود. یعنی علم جایگاه خودش را داشته باشد و در بالا قرار بگیرد چون ارزش شخصی‌اش استاد که به ظاهرش نیست به سواد و علمی است که در اختیار دارد.

وی ادامه داد: برخی از اساتید از نظر تخصصی که دارند در کشور بی‌نظیر هستند، اگر وزیر در پیشگاه علم زانو بزند و در حوزه فعالیتش از تجربیات علمی استفاده کند کاملا درست و صحیح است، اما همه مساله نیست،‌ مساله این است که نقطه کوری وجود دارد و صنعت اعم از مادی، معنوی، هنری، علوم انسانی، و تمام حوزه‌هایی که چرخ‌های مملکت را به حرکت در می‌آورند مستقیم کاربردی نمی‌شود به این دلیل که بجای تمرکز بر نیروی داخلی بر واردات کالا و مونتاژ متمرکز شده‌ایم.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با بیان اینکه نقطه کور این است که ساز و کار ارتباط دانشگاه با صنعت برنامه‌ریزی نشده گفت: اگر قانون تصویب شود که هر صنعت‌گری برای کار خود، از فلان دانشگاه کشور متناسب با رشته و تخصص، مجوز و مشورت بگیرد، ارتباط دانشگاه و صنعت شکل می‌گیرد و می‌توان از استعدادهای موجود در دانشگاه برای صنعت استفاده کرد.

آسیب‌های اجتماعی موجود در دانشگاه‌ها از مباحث دیگری بود که مقام معظم رهبری در این دیدار و سال‌های گذشته آن را به عنوان معضل اصلی مطرح کردند؛ درباره اقداماتی که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی صورت گرفته است اظهار کرد: بحث تجرد یکی از مساله اساسی دانشگاه‌‌هاست و نگرانی عمده‌ای در این زمینه وجود دارد.

وی همچنین درباره پرداختن به مشکلات زنان در دانشگاه‌ها گفت: به نظر بنده به اندازه‌ای که به مساله زنان در دانشگاه‌ها و جامعه پرداخته شده به مسائل پسران ورود نشده است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: به دلیل اینکه حجاب نمود بیشتری داشته است و دردهای پنهان دیده نشده است، بعد از انقلاب همه به این موضوع پرداخته‌اند و خواستند آن را درست کنند و همین موضوع باعث شد به مساله زنان زیاد پرداخته شود، در حالی که مسلما معیارهای مرد برای ازدواج و فرزندآوری اگر درست شود مساله زنان خود به خود درست می‌شود. اگر مرد برای ازدواج در انتخاب خود زنی را که بدحجاب است یا ظاهر غیرمتعارفی دارد نپذیرد، قطعا زن مجبور می‌شود خود را اصلاح کند ولی متاسفانه از مردها غفلت شده است.

حاج عبدالباقی تصریح کرد: مردان بعد از آن که وارد زندگی می‌شوند نیز به دلیل اینکه آموزش‌های لازم را ندیده‌اند و دوره هایی متناسب نگذرانده‌اند به مشکل برمی‌خورند این یکی از مباحثی است که دیروز در دیدار با رهبر انقلاب نیز مطرح نمودم.

به گفته حاج عبدالباقی؛ متاسفانه در دیدار با جنسیت آموزش‌های مناسب در دانشگاه‌ها وجود ندارد، مساله تغییر جنسیتی‌ها معضلی است که باید به آن توجه شود. می‌توان همانطور که بینایی‌سنجی در سنین کودکی داریم، جنسیت‌سنجی نیز داشته باشیم اگر این کار انجام شود تعلیمات مناسب نیز داده خواهد شد و مشکلی در آینده به وجود نمی آید. اینکه تمام کتاب‌های درسی یکسان به مساله زن و مرد می‌پردازد دارای اشکال است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال درباره درگیر شدن جامعه دانشگاهی با مسائل و چالش‌های کشور که مقام معظم رهبری به آن اشاره نمودند گفت: دشمن می‌خواهد جامعه دانشگاهی نسبت به مائل کشور بی‌تفاوت باشد، متاسفانه دیروز فرصت نشد که این مباحث مطرح شود.

وی اضافه کرد: استادانی در دانشگاه‌های کشور وجود دارند که دانشجویان را می‌دزدند و برای آنها در کشورهای خارج مانند، آمریکا، کانادا، جایابی می‌کنند و از زمانی که با دانشجویان ارتباط برقرار می‌کنند دائما در حال ناامید کردن آنها هستند و این جملات که: «در ایران حیف می‌شوی» و... تحویل دانشجو می‌دهند. استادی که تعلق خاطرش به کشور اینقدر ضعیف است چگونه مِ تواند به کشور خدمت کند. علم اینچنین استادی نیز خیانت و در خدمت اجانب است.

حاج عبدالباقی در پایان اظهار کرد: یکی از خلاهایی که متاسفانه هیچ یک از سخنرانان دیدار با مقام معظم رهبری به آن نپرداختند مساله اساسی فرار مغزها و نقش استادان در این معضل بود. فرار مغزها آسیب جدی در جامعه دانشگاهی ما محسوب می‌شود.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.