خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

حجت‌الاسلام‌ رضا نوری*

شب اهدای جوایز

پنج‌شنبه 24 خرداد 1397 - 18:26
نماز عید فطر در قم

شب عید فطر به‌عنوان شب جوایز یاد شده است که خداوند متعال در این شب به ملائکه می‌گوید من در چنین شبی پاداش تمام روزه‌داران را خواهم داد.

واژه فطر به معنای شکافتن و بازشدن است و از آنجا که در روز عید سعید فطر روزه‌داران نباید روزه‌بگیرند و دهانشان برخوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها باز می‌شود این عید به نام فطر نام‌گذاری شده است.

در روز عید فطر روزه‌داران در ابتدای روز افطار می‌کنند و بعد از آن نماز باشکوه عید فطر برپا می‌شود که در صورت وجود امکانات نماز باشکوه عید فطر در صحرا و یا در زیر آسمان بجا آورده شود.

درباره عظمت و ثواب شب و روز عید فطر روایت‌های فراوانی آمده است؛ در روایت نبی مکرم اسلام(ص) از شب عید فطر که اولین شب ماه شوال است به‌عنوان شب جوایز یاد شده است که خداوند متعال در این شب به ملائکه می‌گوید من در چنین شبی پاداش تمام روزه‌داران را خواهم داد و پاداش آنها را بدون حساب و بیش از آنچه روزه‌دار تصور کند برایشان رقم خواهم زد.

در روز عید فطر نیکوکاران به خاطر عبادت‌ها و اعمالشان جلو می‌افتند و بدکاران عقب می‌مانند؛ عید فطر روزی است که به‌عنوان نخستین روز سال محسوب می‌شود زیرا روزه‌داران در ماه مبارک رمضان روح و روان خود را از آلودگی‌ها پاک می‌کنند و بعد از پاک شدن از همه آلودگی‌ها و تیرگی‌ها در روز عید فطر روز جدیدی را شروع می‌کنند.

در روایت آمده که در این روز خداوند متعال همه ملائک را به زمین می‌فرستد و همه با صدای بلندی ندا می‌دهند «ای امت محمد بیرون روید برای نماز و برای دریافت پاداش فراوان از سوی خداوند» و خداوند بعد از اتمام نماز خطاب به ملائک می‌گوید: ای ملائکه شما بگویید پاداش کارگر بعد از اتمام کار چیست و آن‌ها در پاسخ می‌گویند به‌راستی پاداششان مزد کامل است.

خداوند در این روز به ملائک می‌گوید: شما شاهد باشید که من پاداش کامل را به روزه‌داران دادم و پاداش کامل من مغفرت گناهان و رضایت از بندگان و قبولی طاعات و عبادت‌هایشان است و من هر آنچه بندگانم بخواهند به آن‌ها عطا خواهم کرد.

امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند که عید فطر شبیه‌ترین روز به‌روز قیامت است، زمانی که در روز عید فطر از خانه‌هایتان خارج و به سمت محل برپایی نماز می‌روید یاد کنید آن روزی را که از قبرها به‌سوی خداوند متعال خواهید آمد و ایستادن در محل نماز همانا ایستادن در برابر خداوند متعال است و هنگامی‌که نماز به پایان می‌رسد و به‌سوی منازل بازمی‌گردید بازگشت شما به‌سوی منازل بسان بازگشت شما در فردای قیامت به‌سوی بهشت و رضوان الهی است.

* معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.