خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

امضای تفاهم نامه حمایت از یوزپلنگ آسیایی بین سازمان ملل و بیمه دانا

دوشنبه 15 تیر 1394 - 14:48
گری لوییس

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده برنامه توسعه ملل متحد در مراسم امضای تفاهم نامه با بیمه دانا هدف از این اقدام را برداشتن گامی رو به جلو برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی عنوان کرد.

به گزارش گروه اجتماعی آنا، گری لوییس در این مراسم که در محل ساختمان سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه تلاش دارد تا از پروژه‌ حفاظت از یوزپلنگ آسیایی حمایت کند که با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: تفاهم‌نامه امضا شده بین برنامه توسعه ملل متحد و بیمه دانا نوعی از پوشش بیمه‌ای فراهم می‌کند که طبق آن بیمه دانا با ارائه‌ کمک‌های مالی مورد نیاز برای اجرای جنبه‌های مختلف پروژه، خطراتی که یوزپلنگ‌ها را تهدید می‌کند، کاهش می‌دهد.

نماینده سازمان ملل تاکید کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه بیمه دانا به ازای مرگ هر یوزپلنگ به دلیل عوامل انسانی مبلغ 500 میلیون ریال را به پروژه پرداخت می‌کند. این پول بعدا صرف کاهش خطراتی خواهد شد که یوزپلنگ‌ها را تهدید کرده و باعث مرگ آنها در وهله اول شده است. این مبلغ تا سقف پنج یوزپلنگ در سال به پروژه اهدا خواهد شد.

گری لوییس در ادامه یادآور شد: همکاری بیمه دانا و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی مثالی عالی از مشارکت بخش عمومی و خصوصی برای رسیدن به هدفی خاص است.

وی با بیان اینکه این همکاری‌ها اساس مشارکت های آینده برای آرمان توسعه پایدار است، تاکید کرد: ایران آخرین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی است. تا حدود یک قرن پیش این گونه در حال انقراض در سراسر شبه قاره هند، جنوب و غرب آسیا پراکنده بود اما در خلال سال‌های گذشته با توجه به فشارهای زندگی مدرن، ساخت جاده‌ها، تعارضات بین انسان و محیط‌زیست به علاوه شکارهای غیرقانونی تعداد یوزپلنگ‌های آسیایی که در ایران زندگی می‌کردند به طرز خطرناکی کاهش یافت.

نماینده سازمان ملل متحد بیان کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست، برنامه توسعه ملل متحد و تعدادی از نهاد‌های متعهد ملی و بین‌المللی از سال 1380 با همکاری یکدیگر به حفاظت از این گونه شاخص در قالب پروژه‌ حفاظت از یوزپلنگ آسیایی پرداخته‌اند. از حدود 15 سال پیش این پروژه به تنهایی توانسته روند انقراض این گونه را در ایران به کمک روش‌های علمیِ حفاظت، معکوس کند. پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با همکاری جوامع محلی، حمایت از محیط‌بانان و تقویت مناطق حفاظت شده ایران و کمک به تحقیق و پژوهش موفق به انجام این کار شده است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.