خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

42 درصد از جزایر جنوبی ایران در 50 سال آینده، زیر آب می‌رود

پنج‌شنبه 7 تیر 1397 - 00:32

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه 33 درصد نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود، گفت: طرح تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان در دست بررسی است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین همایش یک روزه راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در مدیریت منابع آبی کشور تصریح کرد: شناسایی دقیق وضعیت موجود، ترسیم چشم انداز برای اهداف و بازنگری در برنامه‌های توسعه‌ای از دیگر ضروریات مدیریت منابع آبی در ایران است.

فرشچی با یادآوری اهمیت بهره‌گیری از دانش‌های سنتی همچون الگوی قنات‌ها برای مدیریت آب در برنامه ریزی و مدیریت کلان کشور، خاطرنشان کرد: تلفیق دانش سنتی که همچنان نزد قشرهای مختلف همچون جوامع بومی، کشاورزان و ماهیگیران موجود است با دانش نوین می‌تواند نقشی مهم در گذر از شرایط آبی کنونی در ایران داشته باشد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه 33 درصد نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود، اظهار کرد: بنابراین هر نوع اقدام در حوزه دریایی نیازمند بررسی‌های دقیق تخصصی و کارشناسی است و در نتیجه همین تحلیل‌ها و بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که انتقال بین حوزه‌ای آب از دریای خزر، مشکلات زیست محیطی و هزینه مالی بسیاری به همراه دارد.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر، شیرین سازی آب در مبدا (یعنی دریای خزر) نیز مقرون به صرفه نیست، افزود: ممکن است حسب شرایط کشور به این نتیجه برسیم که بخشی از نیاز آبی استان‌های حاشیه دریای خزر را با استفاده از آب شیرین کن‌ها تامین کنیم اما انتقال بین حوزه‌ای آب از دریای خزر، مقرون به صرفه نیست.

فرشچی با اعلام اینکه طرح تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان در دست بررسی است، گفت: اجرای این طرح نیازمند توجه جدی به ملاحظات و الزامات زیست محیطی است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از اقدامات صورت گرفته برای بازچرخانی فاضلاب در کشور، خاطرنشان کرد: اجرای درست بازچرخانی فاضلاب می تواند منجر به رفع بخش زیادی از نیاز آبی کشور شود و از این رو بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه حدود 42 درصد از جزایر جنوبی کشور در 50 سال آینده، زیر آب می‌رود، اظهار کرد: به رغم عدم افزایش بارندگی ها، نیاز آبی کشور بیشتر شده است و پیش بینی‌ها و برنامه ریزی‌ها باید از هم اکنون صورت پذیرد زیرا تغییر اقلیم موضوعی جدی است.

به گفته فرشچی، فرهنگسازی و افزایش آگاهی عمومی جامعه در خصوص اهمیت آب و شیوه‌های اصلاح الگوی مصرف از دیگر اقدامات مهمی است که باید در سرفصل برنامه‌های ریزی‌های حوزه آب کشور قرار گیرد.

همچنین، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از نمایشگاه دستاوردهای بخش خصوصی و دولتی در حوزه آب که در حاشیه نخستین همایش یک روزه راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی برپاست، دیدن کرد.

کد خبر: 400215
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.