خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد؛

حفظ ذخایر آبزیان با اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا

شنبه 9 تیر 1397 - 17:09
پروین فرشچی

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حفظ و مدیریت ذخایر آبزیان دریایی، کاهش فشار صید و برداشت از دریا، دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، ایجاد و توسعه اشتغال، استفاده مسئولانه از ذخایر و ظرفیت های طبیعی همراه با حفظ محیط زیست، دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تامین امنیت غذایی کشور از جمله اهداف اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، پروین فرشچی در مراسم امضاء تفاهم‌نامه طرح توسعه آبزی پروری دریایی با رویکرد پرورش ماهی در قفس در دریا با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی افزود: طی سال‌های گذشته، تقاضاهای بسیاری برای پرورش ماهی در قفس در دریا به ویژه از سوی بخش خصوصی وجود داشته است.

فرشچی گفت: به منظور مدیریت این میزان تقاضا و انسجام در عمل و اجرای این طرح، توافقی میان سازمان‌های محیط زیست و شیلات برای مشخص کردن پهنه‌های دریایی، گونه‌های بومی، تناژ و میزان عمق قرارگیری قفس‌ها حاصل و نتیجه در قالب تفاهم نامه کنونی به صورت جمع بندی به امضاء رسید.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه، نظارت، پایش و ارزیابی عملکرد مجریان طرح پرورش ماهی در قفس در دریا، راحت‌تر و سلامت دریا با جلوگیری از غنی شدگی به واسطه نظارت بر گونه، ادوات مورد استفاده، نوع و میزان مواد غذایی حفظ می‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر جلوگیری از ادامه فعالیت خاطیان این طرح، تصریح کرد: رعایت الزامات و تمهدیدات پیش‌بینی شده، نوع جنس تورها و قفس‌ها، نوع ماهی پرورشی، نحوه و میزان غذا دهی، عمق قرارگیری قفس‌ها، نوع و میزان خدمات پشتیبانی برخی از شاخص‌های ارزیابی مجریان این طرح است.

وی اظهار کرد: اگر این تفاهم نامه به امضاء نمی‌رسید، قطعا در گوشه و کنار آب‌های سرزمینی شاهد فعالیت متقاضیان پرورش ماهی در قفس بودیم که هر کدام از آن‌ها، جداگانه از ادوات، گونه و نوع مواد غذایی استفاده می‌کردند و این عدم هماهنگی و نظارت منسجم می‌توانست منجر به غنی شدن مواد مغذی در دریا و بروز مشکلاتی همچون کشند قرمز شود.

فرشچی گفت: بر خلاف برخی ادعاها که فعالیت این صنعت در کشور چندی بدون مجوز انجام می‌شده، هیچ فعالیتی در این حوزه، بدون مجوز نبوده اما با توجه به فعالیت‌های متعدد در حوضه‌های آبی، تصمیم گرفتیم، انسجام و مدیریت یکپارچه در این خصوص میان نهادهای مرتبط ایجاد کنیم.

کد خبر: 400928
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.