خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

اعلام جزئیات برگزاری دومین جشنواره شعر نبض واژه‌ها

دوشنبه 11 تیر 1397 - 14:56
جشنواره نبض واژه‌ها

دبیر دومین جشنواره ادبی نبض واژه‌ها برنامه‌های این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، سجاد عزیزی آرام اظهار کرد: تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از طریق سایت در این جشنواره شرکت کرده‌اند و با توجه به این که مهلت ارسال آثار تا ۱۵ مردادماه جاری در نظر گرفته شده، پیش‌بینی می‌کنیم که میانگین بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ اثر در سه حوزه پزشکان، دانشجویات و شاعران آزاد به دست ما برسد.

وی افزود: هرکدام از شرکت‌کنندگان می‌توانند در سه گروه کلاسیک، آزاد و ترانه آثار خود را ارسال کنند، ضمن اینکه این امکان هم وجود دارد که متقاضیان در هر کدام از این بخش‌ها ۳ اثر را به جشنواره ارائه کنند که در مجموع هر شخص، می‌تواند ۹ اثر را به جشنواره بفرستند.

دبیر دومین جشنواره ادبی نبض واژه‌ها در اشاره به داوران این جشنواره تصریح کرد: در این دوره از جشنواره در سه بخش شعر کلاسیک، شعر نو و ترانه آثار را می‌پذیریم. داوری آثار بخش شعر کلاسیک را محمد سلمانی، محمدسعید میرزایی، غلامرضا طریقی، داوری بخش شعر نو را هرمز علیپور، حمیدرضا شکارسری، گروس عبدالملکیان و داوری آثار بخش ترانه را محمدعلی شیرازی، اکبر آزاد و سید عباس سجادی برعهده خواهند داشت.

وی در خصوص نحوه داوری گفت: داوران در هر بخشی متفاوت هستند و آثار بخش‌های مختلف طی داوری‌های کاملاً مجزا از هم مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر کسی در هر سه بخش شرکت کند، آثارش به طور مجزا داوری می‌شوند و به آنها امتیاز داده خواهد شد. اگر در انتهای کار امتیاز بین دو اثر یکسان بود، میانگین آن را می‌گیریم و اثری که امتیاز کمتری داشته باشد حذف می‌شود که البته به طور کلی این مسئله کمتر اتفاق می‌افتد که یک نفر در هر سه بخش اثر داشته باشد.

عزیزی آرام تاکید کرد: مسئله‌ای که برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است داوری آثار است. قرار است در پایان داوری‌ها از یک داور چهارم استفاده کنیم که یک نظارت کلی روی آثار داوری داشته باشد و یک داوری عادلانه محقق شود.

دبیر دومین جشنواره ادبی نبض واژه‌ها تصریح کرد: خوشبختانه اولین دوره این جشنواره بسیار خوب برگزار شد و شاعران و جامعه پزشکی هم استقبال خوبی از آن داشتند. امسال با افزوده‌ شدن بخش آزاد این امکان را فراهم کردیم که افرادی که پزشک یا دانشجوی رشته‌های پزشکی نیستند هم بتوانند در این جشنواره شرکت کنند.

وی اضافه کرد: امسال این امکان به جشنواره افزوده شده که شاعران می‌توانند با موضوعات آزاد آثار خود را به جشنواره ارسال کنند و در این باره هیچ محدودیتی متوجه آنها نیست؛ آقای ایازی در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت تاکید ویژه‌ای به سلامت و نشاط روحی مردم دارند و با توجه به ذهن باز و فرهنگی وی قرار بر این شده که علاقمندان با موضوعات آزاد اشعار خود را به دبیرخانه ارسال کنند.

عزیزی آرام در پایان خاطرنشان کرد: هدف اصلی ما در این جشنواره صرفاً رقابت نیست، بلکه هدفمان دیده‌شدن پزشکان و نقشی است که جامعه پزشکی در حوزه ادبیات دارد. جامعه پزشکان جزو نخبگان ما هستند که در حوزه شعر و ادبیات پرقدرت ظاهر شدند، بنابراین باید آنها را شناسایی کنیم و مردم بدانند که آنها غیر از حوزه تخصصی خود برای سلامت روح و روان جامعه نیز فعالیت می‌کنند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.