خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

آغاز برقی کردن راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون با 1.2 میلیارد یورو پول روس‌ها

دوشنبه 11 تیر 1397 - 17:50
خط آهن

عملیات برقی سازی راه آهن گرمسار-اینچه برون در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس راه‌آهن روسیه با سرمایه‌گذاری 1.2 میلیارد یورویی طراح روسی در دو نقطه به‌طور همزمان آغاز شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، طرح برقی کردن و ارتقای راه آهن گرمسار -اینچه برون EPCF (طراحی و مهندسی، تامین، ساخت و تامین مالی) به طول 495 کیلومتر با هدف افزایش ظرفیت حمل بارهای ترانزیتی به‌عنوان یکی از طرح‌های با اهمیت در توسعه روابط ایران و روسیه تعریف شد که در ادامه با تصویب هیات وزیران در دستور کار قرار گرفت.

در همین راستا شرکت راه آهن بین‌المللی روسیه از سوی دولت روسیه به‌عنوان پیمانکار اصلی قرارداد به راه آهن ایران معرفی و مقرر شد 15 درصد از هزننه طرح از محل منابع داخلی کشور و 85 درصد از محل وام دولتی روسیه تامین شود.

این طرح شامل بسته‌های کاری برقی کردن مسیر،‌ تامین لکوموتیوهای برقی،‌ ساخت و تجهیز دپوهای تعمیراتی لکوموتیو، اصلاح مسیر، سازه‌های فنی و تونل‌ها، توسعه خطوط ایستگاه‌ها، ارتقای سیستم علائم و ارتباطات و تامین ماشین آلات نکهداری و شبکه برق است.

کارفرمای این پروژه که قرار است در چهار سال ساخته شود، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران است و در بخش مسافری قطارها در این خط ریلی با سرعت 120 تا 160 کیلومتر در ساعت سیر می‌کنند. ظرفیت این خط ریلی هفت زوج قطار مسافری است.

در بخش باری نیز اهداف طرح سیر قطار با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت است. ظرفیت سالانه این قطار برقی در بخش بار نُه تا 10 میلیون تن و کل سرمایه‌گذاری این پروژه 1.2 میلیارد یورو است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.