خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

تولید اولین جنین کرگدن در آزمایشگاه

شنبه 16 تیر 1397 - 11:30
کرگدن

دانشمندان موفق شده‌اند اولین جنین کرگدن را در آزمایشگاه تولید کنند. این امر می‌تواند این گونه در خطر انقراض را نجات دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از Futurism، در ماه مارس سال جاری آخرین کرگدن سفید شمالی نر مرد. تنها دو کرگدن سفید شمالی ماده از این گونه باقی مانده است. با توجه به این که هیچ راهی برای تولید مثل طبیعی وجود ندارد، این گونه در خطر انقراض جدی قرار گرفته است.
حالا دانشمندان راهی پیدا کرده‌اند که مطمئن شوند کرگدن سفید شمالی (یا حداقل ژ‌ن‌های این گونه) برای همیشه از بین نمی‌روند. یک تیم بین‌المللی از دانشمندان موفق شدند که رویان هیبریدی کرگدن سفید شمالی را در آزمایشگاه تولید کنند.
دانشمندان برای تولید رویان کرگدن، تخمک را از گونه‌ای نزدیک به کرگدن سفید شمالی، کرگدن سفید جنوبی، گرفتند. به گفته توماس هیلدبرانت، این روش بسیار خطرناک است چرا که تخمدان‌های این گونه در نزدیکی شاهرگ بزرگ قرار دارند که اختلال در آن می‌تواند باعث مرگ جانور شود.
سپس دانشمندان این تخمک‌ها را با اسپرم‌های کرگدن سفید شمالی بارور کردند. محققان این اسپرم‌ها را زمانی که هنوز این جانور زنده بود، جمع‌آوری کرده بودند.
این رویان‌های هیبریدی رشد کردند و تبدیل به بلاستوسیست (مرحله‌ای از مراحل جنینی رشد مهره‌داران که دانشمندان می‌توانند رویان را داخل رحم جانور ماده قرار بدهند)‌ شدند. این اولین باری است که دانشمندان توانسته‌اند رشد جنین کرگدن‌ را تا این مرحله برسانند.
محققان رویان‌های هیبریدی کرگدن را فریز کردند تا در آینده بتوانند آنها را با استفاده از روش لقاح در خارج از بدن یا آی‌وی‌اف درون رحم کرگدن‌های ماده قرار بدهند.
دانشمندان امیدوارند از دو کرگدن سفید شمالی ماده نیز تخمک استخراج کنند تا بتوانند رویان‌های کرگدن سفید شمالی صد درصد خالص تولید کنند. این گروه تحقیقاتی از پارک محیط زیستی کنیا، محل زندگی این دو کرگدن سفید شمالی ماده، درخواست کرده که اجازه انجام این عمل روی این موجودات را صادر کند.
هیلدبراندت در این باره می‌گوید: «هدف ما این است که در سه سال آینده اولین کرگدن سفید شمالی را به دنیا آوریم».
اما با توجه به خطرات استخراج تخمک، به نظر نمی‌رسد که پارک محیط زیستی کنیا بخواهد دو بازمانده ماده کرگدن سفید شمالی را به خطر بیندازد.

مترجم: هانا حیدری

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.