خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

توسعه سیستم عصبی برای دادن حس لامسه به ربات‌ها

یکشنبه 17 تیر 1397 - 04:40
دست رباتیک

محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه ملی سئول یک سیستم عصبی حسی مصنوعی را که می‌تواند به طور بالقوه حس لمس را در ربات‌ها و اندام‌های مصنوعی ایجاد کند، توسعه داده‌اند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، امحققان یک مدار عصبی حسی مصنوعی توسعه داده‌اند که می‌تواند درون اندام‌های مصنوعی و رباتیک نرم تعبیه شود. رباتیک نرم، نمونه خاصی از رباتیک است که از مواد بسیار مشابه آنچه که در بدن موجودات زنده است، ربات ساخته می‌شود.

این مطالعه به رهبری ژنان بائو، استاد و مهندس شیمی دانشگاه استنفورد، و با همکاری تای وو لی، از دانشگاه ملی سئول، انجام شده است.

مدار عصبی مصنوعی شامل سه جزء است. جز نخست آن یک سنسور لمسی است که می‌تواند نیروهای کوچک را شناسایی کند، یک نورون انعطاف‌پذیر الکترونیک که سیگنال‌های حسگر لمسی را دریافت می‌کند و در نهایت یک ترانزیستور مصنوعی سیناپتیک است که همانند سیناپس انسان طراحی شده است.

تای وو لی گفت: «سیناپس‌های بیولوژیکی می‌توانند سیگنال‌ها را انتقال دهند و اطلاعات را ذخیره کنند. ترانزیستور سیناپتیک گفته شده این کارها را در مدار عصبی مصنوعی انجام می‌دهد».

بائو گفت: «این سیستم عصبی حسی مصنوعی یک گام مثبت در توسعه شبکه‌های عصبی حسی برای انواع برنامه‌های کاربردی است».

محققان طی آزمایش‌ها موفق شدند واکنش کششی را در یک سوسک فعال کنند. تقلید چگونگی کش آمدن پوست، دوباره به حالت اول بازگشتن و عمل مانند یک شبکه حسگر هوشمند که می‌داند چگونه احساسات را به مغز منتقل می‌کند و هنگام دریافت سیگنال واکنش نشان دهد، آخرین مرحله آزمایشات محققان بود.

محققان گفتند فناوری عصب مصنوعی باید توسعه پیدا کند و آنها امیدوارند که بتوانند شبکه‌های حسگر مصنوعی که دارای قابلیت‌های بیشتر است را توسعه دهند.

منبع: ایسنا

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.