خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ناسا برای ناهید پهپاد می‌سازد

دوشنبه 18 تیر 1397 - 07:35
ناهید

ناسا در حال ساخت پهپادهایی است که می‌توانند در اتمسفر جهنمی سیاره ناهید جان سالم به در ببرند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ScienceAlert، ناسا و آژانس‌های فضایی دیگر امیدوارند در دهه آینده بتوانند به سیارات دیگر منظومه شمسی فضاپیما بفرستند.

ناسا علاوه بر مطالعه و بررسی جزئیات مریخ و فضای بیرونی منظومه شمسی، قصد دارد فضاپیمایی را به ناهید بفرستند تا اطلاعات بیشتری درباره گذشته این سیاره پیدا کند.

در این ماموریت اتمسفر بالایی ناهید مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا این سیاره در گذشته دارای آب مایع و حیات بوده است یا خیر.

ناسا برای انجام این کار با کمپانی تکنولوژی‌های بلک سوئیفت، کمپانی متخصص در ساخت سیستم‌های هوایی، همکاری کرده است تا پهپادی بسازد که بتواند در اتمسفر بالایی ناهید دوام بیاورد.

این کار آسانی نیست اما اگر طراحی‌ها کارآمد از آب دربیایند، ناسا صاحب پهپادی خواهد شد که می‌تواند اتمسفر جهنمی سیاره ناهید را قابل تحمل کند.

در سال‌های اخیر، ناسا علاقه زیادی به سیاره ناهید پیدا کرده است. مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهند که احتمالا این سیاره مانند مریخ زمانی آب مایع در سطح خود داشته است.

احتمالا بیش از دو میلیارد سال قبل، ناهید دارای اقیانوس کم‌عمقی بوده است که بخش اعظمی از این سیاره را می‌پوشانده است. دانشمندان براین باورند که ناهید به دلیل گازهای گلخانه‌ای تبدیل به جهنم سوزان امروزی شده است.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که احتمال وجود حیات میکروبی در ابرهای ناهید وجود دارد.

به همین دلیل ناسا قصد دارد پلت‌فرم‌های هوایی را ناهید بفرستد که قادر به مطالعه و بررسی ابرهای این سیاره است. ناسا به دنبال نشانه‌ای از حیات آلی یا آب در سطح سیاره ناهید است.

مترجم: هانا حیدری

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.