خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مدرسه علمیه شریعتمدار سبزوار مرمت می‌شود

سه‌شنبه 19 تیر 1397 - 09:48
مدرسه شریعتمدار

سرپرست پایگاه شهر تاریخی سبزوار از مرمت مدرسه علمیه شریعتمدار خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، محسن برآبادی سرپرست پایگاه شهر تاریخی سبزوار اظهار کرد: در هماهنگی‌های صورت‌گرفته با متولی مدرسه و با استفاده از اعتباری که در اختیار متولی مجموعه قرار داشت اقدامات مرمتی و استحکام‌بخشی این اثر تاریخی تحت نظارت کارشناسان اداره میراث فرهنگی آغاز شد.

وی ادامه داد: این اقدامات شامل حذف عناصر الحاقی در ادوار اخیر مانند اندودهای سیمانی روی بدنه داخلی و بیرونی مدرسه، کف‌پوش‌های موزائیکی در ایوانچه‌ها، ایوان حجرات و محوطه مدرسه، حذف اندودهای گچ درون ایوانجه‌ها، حذف اندود گچ دیواره اتاق مدرس بود که ضمن آن، چهار تاقچه و یک بخاری دیواری بسیار زیبا از عناصر اصلی مدرس پیدا و نسبت به مرمت و بازپیرایی آنها اقدام شد.

برآبادی تصریح کرد: بلوکاژکردن فضای مدرس و ایوانچه‌های و حجره‌های پیرامون حیاط و آجرفرش آنها برای جلوگیری از نفوذ و صعود رطوبت به درون پایه‌ها و دیوارها، تعویض مصالح فرسوده بدنه و بندکشی کل دیوارها و احیای تاقچه‌های مدفون شده زیر گچ ایوانچه‌ها و کف فرش حیاط مرکزی از دیگر اقدامات مرمتی در این اثر تاریخی است.

مدرسه شریعتمدار در خیابان بیهق، نبش بیهق 22 واقع شده و در حال حاضر محل زندگی و تحصیل طلاب علوم دینی است.

همچنین بنای تاریخی مدرسه علمیه شریعتمدار سرپرست پایگاه شهر تاریخی سبزوار بنای تاریخی مدرسه علمیه شریعتمدار که از آثار با ارزش دوره قاجاریه بوده و به شماره 8964 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.