خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مبارزه با پشه ناقل بیماری از طریق عقیم کردن نرها

سه‌شنبه 19 تیر 1397 - 12:00
پشه

طرح آزمایشی مبارزه با یک نوع پشه ناقل بیماری از طریق عقیم کردن پشه‌های نر در استرالیا موفقیت‌آمیز بوده است.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از BBC، پژوهشگران استرالیایی توانسته‌اند با عقیم کردن چند هزار نر پشه ناقل چند بیماری خطرناک برای انسان و رها کردن آنها در محیط طبیعی جمعیت این نوع پشه را در یک شهر این کشور تا ۸۰ درصد کاهش دهند.

پشه آیدس ایگیپتی Aedes aegypti ناقل بیماری‌های خطرناک تب دنگ، زیکا و چیکونگونیا است که با گزیده شدن توسط ماده این نوع پشه به انسان انتقال می‌یابد و هر ساله باعث بیماری چندین میلیون نفر و مرگ چند هزار تن در جهان می‌شود. زیستگاه این پشه مناطق استوایی و مرطوب گرمسیری است.

در طرح آزمایشی مبارزه با این پشه که توسط یکی از موسسات علمی استرالیا و با کمک مالی شرکت آلفابت، صاحب موسسه گوگل، انجام شد، پژوهشگران دانشگاه جیمز کوک چند هزار پشه نر را با نوعی باکتری آلوده کردند که آنها را عقیم کرد. پشه نر گزنده نیست و عامل بیماری نمی‌شود و هدف از این طرح جلوگیری از باروری پشه‌های ماده و کاهش جمعیت این نوع پشه بوده است.

پشه‌های ماده با گزیدن انسان برای مکیدن خون او، عامل بیماری را در واقع به انسان تزریق می‌کنند.

پشه‌های عقیم شده در شهرک اینسبیل در ایالات کوئینزلند استرالیا رها شدند. این پشه‌ها به مدت سه ماه با پشه‌های ماده جفتگیری کردند بی آن که آنها را بارور کنند. بررسی این محل در پایان دوره آزمایش تائید کرد که جمعیت این نوع پشه حدود ۸۰ درصد کمتر شده است.

مبارزه با آفت‌ها از طریق عقیم کردن نوع نر قبلا در آزمایشگاه انجام شده بود اما برای اجرای چنین طرحی در محیط طبیعی لازم است تعداد قابل توجهی از آفت مورد نظر عقیم و در محیط مورد نظر رها شوند تا طرح تاثیرگذار و موفقیت‌آمیز باشد.

قرار است از نتیجه این آزمایش در طرح مبارزه جهانی با تب دنگ استفاده شود و برای این منظور شرکت تحقیقاتی وریلی، که با سرمایه شرکت آلفابت ایجاد شده، براساس آزمایش انجام شده در دانشگاه جیمز کوک، امکانات جدیدی را برای پرورش، جداسازی نرد و ماده، عقیم کردن نرها و رهاسازی آنها در محیط فراهم آورده است.

انتهای پیام/

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.