خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

برگزاری مسابقات آب شیرین کن‌های خورشیدی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

چهارشنبه 20 تیر 1397 - 10:30
امیر کبیر

سرپرست برگزاری دومین دوره مسابقات آب شیرین کن‌های خورشیدی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر هدف از برگزاری این مسابقات را تقویت خلاقیت‌های دانشجویان برای توسعه فناوری‌های مرتبط با راندمان بالاتر و ضایعات کمتر دانست. 

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر رضا حسینی ابرده گفت: «در این دوره از مسابقات 11 گروه دانشجویی در سه رشته آب شرب، آب صنعتی و میزان هدررفت صفر آب یا Zero liquid discharge /ZLD برگزار می‌شود که در دو رشته اول هر کدام پنج گروه و در رشته سوم به دلیل تخصصی بودن تنها یک گروه حضور دارند».
وی در مورد روند این مسابقات نیز توضیح داد: «هر کدام از گروه‌ها با حضور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر دستگاه‌های آب شیرین کن خود را که با انرژی خورشیدی کار می‌کند در معرض دید و آزمایش شیرین کردن آب‌های مد نظر گذاشته‌اند و بعد از قضاوت گروه داوری تیم‌های برنده مشخص می‌شوند».
دکتر حسینی ابرده گفت: «در هر رشته سه تیم از اول تا سوم به عنوان برنده انتخاب می‌شوند که ضمن دریافت جوایزی از برگزارکنندگان می‌توانند گواهینامه علمی و صنعتی شرکت و برنده شدن در مسابقه را دریافت کنند تا در صورت تمایل دستگاه خود را به واحدهای صنعتی یا نهادهای دولتی برای تجازی سازی ارائه دهند».
استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر ضرورت استفاده بیشتر از انرژی خورشیدی خاطرنشان کرد: «یکی از اهداف ما از برگزاری این مسابقه فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده‌های متعدد انرژی خورشیدی به ویژه با توجه به بحران آب موجود در کشور است».
وی گفت: «در شرایطی که کشور‌ها ما سالانه 300 روز آفتابی دارد متاسفانه از این انرژی فراوان استفاده بهینه نکرده‌ایم، در حالی که در بسیاری کشورهای اروپایی با داشتن 80 تا 100 روز آفتابی بسیار روی این نوع انرژی سرمایه گذاری کرده‌اند».
سرپرست برگزاری مسابقات آب شیرین کن‌های خورشیدی افزود: «ضمن اینکه باید بحران آب در کشور را در نظر داشته باشیم، در این وضعیت واقعا باید دنبال راه‌های جدیدی برای استفاده از پساب‌ها بود».
اولین دوره مسابقات آب شیرین کن‌های خورشیدی اردیبهشت 94 برگزار شد و دومین دوره دیروز با حضور گروه‌های علاقمند برپاست، نتایج نیز امروز اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.