خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

لباس نظامی با قابلیت شارژ موبایل

پنج‌شنبه 21 تیر 1397 - 06:07
لیاس

ارتش آمریکا با همکاری محققان مشغول توسعه فناوری‌های مربوط به فیبرکربن است. در همین راستا قصد دارد لباس‌هایی تهیه کند که دستگاه‌های همراه سربازان را شارژ می‌کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا مشغول همکاری با دانشگاه سینسیناتی است تا لباسی نوین باقابلیت شارژ موبایل بسازد.

محققان هم اکنون مشغول توسعه انبوهی از فناوری‌های مربوط به کربن از جمله لباسی مشابه شخصیت کارتونی مرد آهنین هستند که می‌تواند برق را در نانوتوب‌های کربنی ذخیره کند. به گفته آنان این فناوری نوین تاثیر شگرفی در تولید همه چیز از لباس گرفته تا هواپیماهای جنگی خواهد داشت.

در همین راستا آنان نانوتوب‌هایی روی یک ویفر سیلیکونی به اندازه یک سکه در گرما و در اتاق خلا از طریق فرایند شیمیایی رسوب بخار پرورش دادند.

در مرحله بعد آنان مربع کوچک فیبری را روی یک توری صنعتی در آزمایشگاه کشیدند. به این ترتیب ورقه‌ای کوچک از کربن ساخته شد که شبیه تار عنکبوت است و می‌توان آن را در بافت پارچه‌ها به کار برد. محصول به دست آمده شبیه یک پارچه است.

چنین نوآوری قابلیت‌های زیادی دارد و می‌توان با کمک آن حسگرهای مختلف ساخت تا فلزات سنگین در آب را ردیابی کند یا آن را در دستگاه‌های ذخیره انرژی به کار گرفت.

در ارتش نیز چنین ماده‌ای را می‌توان جایگزین باتری‌های سنگینی کرد که چند دستگاه الکترونیک همراه سربازان (مانند چراع‌ها و ابزارهای دید در شب و مخابراتی) را شارژ می‌کند.

البته این فناوری هنوز بسیار گران است و نمی‌توان در مقیاس وسیع از آن استفاده کرد. در همین راستا محققان مشغول مذاکره با مشتریانی هستند که به عملکرد بیشتر از هزینه‌ها بها می‌دهند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.