خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

قدیمی‌ترین شواهد حضور انسان در بیرون قاره آفریقا

جمعه 22 تیر 1397 - 10:30
انسان اولیه

دانشمندان می‌گویند قدیمی‌ترین شواهد حضور انسان در جایی بیرون از آفریقا را یافته‌اند.

به گرازش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، کارشناسان ابزارهای کهنی در چین کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد انسان‌های اولیه 2 میلیون و ۱۲۰ هزار سال قبل در این ناحیه حضور داشتند. این ابزارها ۲۷۰ هزار سال قدیمی‌تر از شواهدی است که پیش از این کشف شده بود و شامل استخوان و ابزارهای سنگی از محوطه ای در دمانیسی گرجستان می‌شود. این ابزارهای سنگی تازه در شانگچن در فلاتی در شمال چین پیدا شد.

این مجموعه شامل ابزارهای مختلف است که برای مقاصد متفاوت ساخته شده و نشانه‌های سایش روی آنها دیده می‌شود.

بیشتر این ابزارها از جنس کوارتزایت و سنگ کوارتز است که احتمالا از دامنه کوه‌های کینلینگ در فاصله پنج تا ۱۰ کیلومتری در جنوب این نقطه آمده است. با این حال معلوم نیست که کدام گونه انسان آنها را ساخته است.

اهمیت این یافته

انسان در طول تاریخ تکامل خود در موارد متعدد از آفریقا مهاجرت کرده است. جد ساکنان امروزی نقاط مختلف زمین به گروهی از مهاجران می‌رسد که حدود ۶۰ هزار سال قبل این قاره را ترک کردند.

اما تا پیش از کشف دمانیسی در گرجستان که قدمت آثار آن به 1/8 میلیون سال قبل می‌رسد، شواهدی از حضور انسان در اوراسیا وجود نداشت.

پروفسور رابین دنل از سرپرستان این مطالعه از دانشگاه اگزتر بریتانیا گفت: «با این کشف لازم است که درباره زمان خروج انسان‌های اولیه از آفریقا تجدید نظر کنیم».

آفریقا همواره محل تکامل انسان فرض شده است. یعنی گونه‌های مختلف جد انسان ابتدا در آنجا ظهور و بعد در سراسر جهان پراکنده شدند.

با این حال دانشمندان در این سرگذشت نقش مهم‌تری برای آسیا پیشنهاد کرده‌اند. با یافته‌های تازه، بعضی محققان سوال خواهند کرد که قدمت حضور انسان در آسیا چقدر است.

انتهای پیام/

کد خبر: 405043
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.