خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس تأکید کرد؛

انتقاد سهامداران از ضعف گزارش‌های ناشران بورسی

یکشنبه 24 تیر 1397 - 14:53
تب و تاب در تالار بورس

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس با اشاره به اینکه ضعف در برخی گزارش‌های منتشر شده طی مدت اخیر، انتقاداتی را از سوی سهامداران به همراه داشته است، گفت: با راهکارهای نوین نهادناظر، تلاش داریم این انتقادات را به حداقل برسانیم.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، سعیدمحمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش بزرگ ناشران اوراق بهادار که امروز به همت شرکت سپرده‌گذاری و تسویه وجوه (سمات) برگزار شد، مهم‌ترین ابعاد گزارش تفسیری ناشران را شرح روایت‌گونه عملکرد شرکت از دیدگاه مدیران، اطلاعات مالی و غیرمالی، متمم و مکمل صورت‌های مالی و پیوند عملکرد فعلی شرکت با عملکرد آتی تشریح کرد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، افزود: عدم ارائه اطلاعات تحلیلی مناسب و کاستی در ارائه اطلاعات آینده‌نگر از جمله ایرادات گزارش تفسیری شرکت‌های بورسی به شمار می‌رود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، تأکید کرد: ضعف در برخی گزارش‌های منتشر شده طی مدت اخیر، انتقاداتی را از سوی سهامداران به همراه داشته است؛ در این زمینه با راهکارهای نوین نهادناظر تلاش داریم این انتقادات را به حداقل برسانیم.

وی در ادامه بیان کرد: از آنجایی که اطلاعات با اهمیت به هسته معاملات متصل است، کماکان امکان سیگنال‌دهی در بازار وجود دارد؛از این رو ناشران باید در افشای دقیق این اطلاعات توجه لازم را داشته باشند تا دست برخی سوء استفاده‌گران در بازار، کوتاه بماند.

علیزاده در ادامه با طرح این سؤال که گزارش تفسیری مدیریت چیست؟، گفت: این گزارش شرحی روایت گونه از دیدگاه ناشر است؛ این گزارش، تکرار اقلام صورت‌های مالی نیست، بلکه مکمل آن به شمار می‌رود.

وی افزود: گزارش تفسیری مدیریتی در برگیرنده اطلاعات مالی و غیر مالی شرکت‌هاست؛ این گزارش عملکرد فعلی شرکت را با عملکرد آتی آن پیوند می‌دهد و باورهای مدیریت شرکت را در قالب جملات آینده‌نگر بیان می‌کند.

علیزاده در ادامه افزود: مهمترین ضعف گزارش تفسیری بحث گزارش‌های آتی است؛ اطلاعاتی که در صورت‌های مالی مطرح نیست اما بر تصمیم سرمایه‌گذاران تأثیر‌گذار است؛ به بیان دیگر، ارائه اطلاعاتی درخصوص کیفیت و تنوع درآمدها و جزئیات نقدی که می‌تواند، بسیار مهم باشد.

وی در ادامه افزود: در راستای رفع این ایرادات اقدامات مهمی صورت گرفته است؛ در این زمینه فایل‌هایی در اختیار ناشران قرار داده شده که این فایل‌ها به صورت سیستمی در آینده‌ای نه چندان دور اعمال خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 405845
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.